banner39

Teşhirden korkan yatırıma sarıldı

Uygunsuz gıda üreten şirketlerin teşhir edilecek olması, gıda firmalarını 1 milyar liralık güvenlik yatırımı için harekete geçirdi

Genel 04.08.2012, 13:19 04.08.2012, 13:19
Teşhirden korkan yatırıma sarıldı

2012 başında hayata geçen Gıda Güvenliği Yasası ve bunu takip eden "uygunsuz" gıda üreten şirketlerin teşhir edilmesi, binlerce firmayı harekete geçirdi. Son sekiz ay içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Sağlık Bakanlığı'na 72 laboratuvar talebi geldi. Öte yandan birçok şirket sağlıklı üretim hattı için yatırım atağına kalktı. Özellikle büyük firmalar taşeron üretim yaptırdıkları yerlere gıda mühendisleri atamaya başlarken, bazıları ise sözleşmelerini yeniden düzenledi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre 2013'e kadar gıda güvenliği alanında firmaların yapacağı yatırım tutarı 1 milyar doları bulacak. 2012 başından bu yana 45 firmanın yasaya uyum çerçevesinde yatırım başlattığını ifade eden yetkililer, en fazla yatırımın ise Ar-Ge ve paketleme alanında olduğunu ifade ettiler.

CİROLAR 4 KAT ARTTI

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, laboratuvar yatırımlarının yıllardır ihmal edildiğini ifade etti. Türkiye'deki gıda firmalarının 120 ülkeye ihracat yaptığını vurgulayan Kopuz, "Böylesine bir potansiyel varsa üretiminiz sağlıklı olmak zorunda. Zaten Türkiye'nin önde gelen firmaları bu konuda ciddi çabalar içinde. Tabi yeni yasa bu konudaki yatırımları hızlandırdı. Özellikle firmaların laboratuvar yatırımları büyük eksiklikti. Gıda alanında önemli bir yenileme yatırımı söz konusu" diye konuştu. Türkiye'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na akredite olan 60 gıda laboratuvarı bulunuyor. Ancak yasayla birlikte laboratuvarlarda sıralar oluştu. Firmalar kendi ürünlerini denetletme telaşına da girişince laboratuvarlar cirolarını 4'e katladı. Son sekiz ayda 72 şirket kendi laboratuvarını kurmak için başvurdu.

Kaynak: Sabah

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?