banner39

Teziç: Başörtüsüne karşı değildim

Darbe komisyonuna konuşan Erdoğan Teziç'in "Ben özgürlükçüyüm. Başörtüsü yasağı doğru değildi. Katsayı uygulamasının kaldırılması için uğraştım" dediği iddia ediliyor.

Genel 28.06.2012, 14:11 28.06.2012, 18:01
Teziç: Başörtüsüne karşı değildim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski YÖK başkanlarından Prof. Dr. Erdoğan Teziç'i dinledi.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan komisyon sözcüsü İdris Şahin, 28 Şubat sonrası, 27 Nisan e-muhtırasından önce YÖK başkanlığı yapan anayasa hukukçusu Prof. Dr. Erdoğan Teziç 'i dinlediklerini belirterek, özellikle bu dönemdeki hukuki süreçlerle alakalı karşılıklı fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Şahin, Teziç'e, 27 Nisan e-muhtırasından önceki zaman dilimi içerisindeki YÖK başkanlığında gerçekleşen suikast girişimiyle ilgili bilgi ve görgüsünü sorduklarını ifade ederek, ''Kendisi, özellikle bu konunun gerçekleşmesinden önce MİT Başkanı olan Emre Taner tarafından uyarıldığını, daha sonra bu eylemden dolayı da kendisinin şikayetçi olmadığını, yargısal safahatın devam ettiğini bizimle paylaştı'' dedi.

Teziç'e ''Kendisinin kürsüde özgürlükçü bir insan olduğunu, daha sonraki aşamalarda ise uygulamalarda biraz daha devletçi ve kanuncu olduğu noktasında bir çelişkinin olduğunu ve bu konuyu nasıl değerlendireceğini'' sorduklarını belirten Şahin, şöyle devam etti:

''İdareci olarak kanunlara uygun hareket ettiği ama çocukların başörtüsü noktasında serbestliği savunduğu, uygulamanın bu noktaya ve bu düzeye getirilmemesi gerektiği noktasında bir görüş beyan etti. Farklı uygulamaları kendi öğrencilerine uyguladığını, özgürlükçü bir anlayışı kabul ettiğini ifade etti. Katsayı uygulamasıyla alakalı özellikle YÖK başkanı iken bir çalışmasının olup olmadığını kendisiyle konuştuğumuzda, katsayı ile alakalı 5-6 sefer toplantı gerçekleştirdiklerini, en son bir toplantıda da bir eksik oyla katsayının mevcut haliyle devam ettiğini, ancak kendisinin arzusunun ve katsayıyla alakalı görüşünün geçmiş dönemlerde basına yansıdığını söyledi. Bugün itibariyle de farklı söyleyecek bir şeyinin olmadığını, ancak kaldırılması noktasında da bir kısım çalışmaların YÖK başkanlığı döneminde devam ettiğini anlattı.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?