banner15

TFF, Aziz Yıldırım'ı disipline verdi

TFF, Aziz Yıldırım, Sadri Şenel ve birçok ismi disiplin kuruluna sevk etti. Kulüpler hakkında nihai karar için iddianame beklenecek

TFF, Aziz Yıldırım'ı disipline verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun şike kararı sonuçlandı. Federasyon, şike soruşturmasında ismi geçen kulüpler hakkında herhangi bir karar almadı. Federasyon karar almama nedenini ise belgelerdeki gizlilik kararını gösterdi. Ancak federasyon şike soruşturmasında adı geçen tutuklu ve tutuksuz şüphelilerin tamamına yakınını disiplin kuruluna sevk etti.

TFF Etik Kurulu'nun şike soruşturmasıyla ilgili raporunun değerlendirilmesi beklenen toplantı, Swissotel'de yapıldı. Yönetim kurulu toplantısının ardından da saat 17.30'da Swissotel Asuka Salonu'nda düzenlenen basın toplantısıyla kararı açıkladı.

Kararı TFF Başkanı Aydınlar yaptı. Aydınlar'ın açıklamasından satırbaşları:

TFF olarak futbolumuzun geçtiği süreçte çalışmalarımızı büyük titizlikle sürdürmekteyiz. Talim ve talimatlar çerçevesinde yaşananları kamuoyuyla paylaşıyoruz. Savcılık tarafından talebimiz üzerine bize verilen belgeler incelendi. Etik kurul tarafından yapılan inceleme sonucunda TFF almış aldığı karar aşaığıdaki gibidir.

Savcılık tarafından yürütülen dava devam ediyor. Soruşturma dosyası hakkında savcılığın kararı ile gizliliğe dair ek kısıtlama kararı verildi Belgeler kısıtlılık çerçevesinde incelendi. Bu aşamada bu belgeleri sizlerle paylaşılması suç oluşturmaktadır. Belgenen paylaşılması davayı etkileyecektir. Savunma hakkı tananmadan yapılacak bir karar adil yargılanmayı etkileyecektir.

Her ne kadar belgeleri inceleme hakkı verilmişse de şüphelilerin dosyayı göremediler. Tüm belgeleri içermemektedir. Soruşturmanın kapsamı genişlemiştir. Çok fazla kulüp ve kişiyi etkilemiştir. Bu belge ve bilgiler federasyonumuza kararı ulaşmadı.

TFF olarak bu aşamada diğer belgelere ulaşılmadan karar verilmesinin doğru adil hakkaniyete uygun olmadığını düşünüyoruz. Karar vermek için gizlilik kararının kaldırılması ve iddianamenin kabul edilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde tüm ayrıntıları ile görüşülecektir TFF olarak iddianamenin gizlilik kararının kaldırılmasının ardından süreç başlayacak etik kuruldan nihai karar istenecek ve uygun karar verilecek. Söz konusu soruşturma kapsamında gözaltına alınan futbol ailesinin

Son derece deneyimli kurul ile en büyük sorunlardan biri olan bu sorunu çözmek adına çalışmalarımızı yargı organları ile birlikte yürütüyoruz. Tutuklanan ve itirazları reddedilen kişilerin tedbirli olarak PFDK'ya sevk edilmesine sevkedilmiştir.

O İsimler:

TUTUKLU YARGILANANLAR

Aziz Yıldırım
Şekip Mosturoğlu
İlhan Yüksel Ekşioğlu
Tamer Yelkovan
Cemil Turan
Serdal Adalı
Tayfur Havutçu
Ahmet Ataş
İbrahim Akın
İskender Alın
Mecnur Odyakmaz
Ahmet Çelebi
Korcan Çelikay
Bülent Uygun
Ümit Karan
Ömer Ülkü
Coşkun Çalık

TUTUKSUZ YARGILANANLAR

Serdar Bilge
Cengiz Demirel
Erdem Konya
Yavuz Ağırgöl
Serdal Belki
Mehmet Şen
Hikmet Karaman
Serkan Acar
Zafer Önder İpek
Alaaddin Yıldırım
Hasan Çetinkaya
Gökçek Vederson
Fazlı Özdemir
Zafer Tüzün
Yeşil Acar
Yılmaz Vural
Sezer Öztürk
Emenike
Mahmut Boz
Mehmet Yıldız
Levent Eriş
Sadri Şener
Recep Deniz

Önder Turacı
Nevzat Çakal
Osman Özaydınlı
Ekrem Okumuş
Sadrettin Fırat
Zafer Demiray
Faruk Taşseken
Mehmet Oflaz
Fatih HOcaoğlu
Murat Öztürk
Semih Şentürk

3 Temmuz'da başlayan operasyon ile ilgili olarak halen 31 kişi tutuklu bulunuyor. Operasyon kapsamında Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Eskişehirspor, Sivasspor, İstanbul Büyükşehir Belediye, Manisaspor, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Mersin İ.Y. ve Giresunspor kulüplerinin isimleri geçmişti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 22:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35