banner15

The Economist seçim öncesi yine sahnede

Economist Dergisi'nin başyazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sultan denilerek halkın AK Parti'ye oy vermemesi gerektiği savunuldu

The Economist seçim öncesi yine sahnede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere’de yayımlanan Economist Dergisi, yeni sayısının başyazısında Türkiye’de Pazar günü yapılacak seçimleri değerlendirdi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yer yer hakaretlere varan eleştiriler yöneltti.

Dergi, “Sultan zorda” başlıklı başyazısında halkın 1 Kasım’da AK Parti’ye oy vermemesi gerektiğini savunarak Erdoğan’ın ülkesi için artık faydalı olmadığını iddia etti.

Yazıda Türkiye’nin batı için çok önemli olduğu ifade edilerek u ifadelere yer verildi:

“Türkiye soğuk savaşta Sovyetler Birliği’ne karşı NATO’nun siperiydi. Ardından baskıcı, şiddet dolu bir kaosun yaşandığı Arap dünyasında gelişen İslam demokrasisi için bir model oldu. Daha yakın bir zaman önce de, hayranlık uyandıracak bir şekilde, Suriye’de sınırındaki savaştan kaçan 2 milyon mülteciye kapılarını açtı.”

1 Kasım seçimlerine giden süreçte PKK’ya yönelik operasyonların yeniden başladığına ve intihar eylemlerinin başladığına değinilen yazıda Türkiye’nin artık itibarının zedelendiği iddia ediliyor. Yazıda ayrıca özgür medyanın susturulduğu ve bağımsız hakim ve savcıların görevden alındığı iddialarına yer verilerek Türkiye IŞİD’e karşı hoşgörülü olmakla suçlanıyor.

Dergi, iddia ettiği tüm bu olgulardan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sorumlu tutarak istibdat yönetimi ile suçluyor. Yazıdaki söz konusu ifadeler şöyle:

“Türkler, rakiplerine oy vererek ona karşı çıkmalı ve Erdoğan’ı tekrar bir yıl önce geldiği makamının törensel çerçevesine oturtmalı. İşaretler, birçok Türkün güçlü fakat giderek otoriter ve hoşgörüsüz hale gelen cumhurbaşkanlarının tuhaf davranışlarından usandığı yönünde.

Haziran’da tarafsız olması gereken Erdoğan, müdahalesiyle koalisyon kurmaya yönelik tüm çabaları baltaladı. Amacı AKP’nin yeniden çoğunluğu elde etmekle kalmayıp anayasal değişiklik gerekli olan beşte üçlük orana ulaşabileceği – böylece bir başkanlık sistemi yaratıp ilave yetkilere sahip olacaktı- umuduyla ikinci bir seçim yaptırmaktı.

Daha da kötüsü, Erdoğan AKP’nin şansını azamiye çıkarmak için HDP’nin oylarını aşağı çekeceği umuduyla Kürtlerle barış sürecini bozdu. Bu özellikle üzücü, çünkü Erdoğan başbakanken barış sürecinin cesur bir savunucusuydu. Şimdi ordu PKK’yla yeniden savaşta.”

Türk savaş uçaklarının Esad yönetimi ve IŞİD yerine Suriye ve Irak’taki Kürt mevzilerini vurduu ifadesine yer verilen yazıda ayrıca Ankara, HDP’nin eylemlerini engellemekle suçlanıyor.

"BATI TAVRINI YUMUŞATMAMALI"

Türkiye’de son zamanlarda ekonomik istikrarsızlık ve işsizliğin arttığı iddialarına da yer verilen yazıda Türkiye’nin müttefiki olan batı ülkelerinin Erdoğan’a yönelik ağır eleştirilerde bulunması gerektiği görüşü dile getiriliyor. Derginin konuyla ilgili ifadeleri ise şu şekilde:

“Erdoğan’ı mülteci akınını durdurmaya yardımcı olmaya ikna etmeye çalışan bazı Avrupalı liderlerden bu konuda kaygı verici işaretler geldi. Bu yıl hükümetin anti-demokratik alışkanlıklarını sert şekilde eleştirmesi beklenen bu yılki Avrupa Komisyonu yıllık değerlendirmesi sessizce ertelendi. Seçimlerden sonra yeni hükümet, Türkiye’nin duran üyelik müzakerelerini canlandırmaya ve vatandaşları için Avrupa’ya vizesiz seyahat hakkı elde etmeye çalışacak. AB, bu konularda ilerleme sağlanmasının Türkiye’de demokratik özgürlüklerin yeniden tesisine bağlı olduğunu vurgulamalı.

Erdoğan ve AK Parti hükümeti, 2000’li yıllarda Türkiye’yi yeniden yapılandırmak ve ekonomiyi geliştirmek için çok şey yaptı. İktidardaki 10 yılı aşkın süreden sonra Erdoğan artık ülkesi için artık iyi değil.”

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 11:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35