banner39

THY 200'üncü uçağı filosuna kattı

THY, 200'üncü uçağı filosuna Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen törenle kattı.

Genel 13.11.2012, 19:34 13.11.2012, 19:45
THY 200'üncü uçağı filosuna kattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Hava Yolları'nın (THY) ekonomiye muazzam bir katma değer ürettiğini belirterek, ''Havacılık sektörünün 2002'de cirosu 2,2 milyar dolardı. Bu yıl 15 milyarı doları aşıyor. Türkiye ekonomisinin 3 katı hızla büyüyor havacılık sektörü'' dedi.

THY'nin 200. uçağının tanıtımı için Atatürk Havalimanı Teknik AŞ Yeni Hangar'da düzenlenen etkinlikte konuşan Şimşek, 200'üncü uçağın THY ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Törene Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve Genel Müdürü Temel Kotil ve davetliler katıldı. Şimşek, son yıllarda havacılık sektörünün büyük bir hızla geliştiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Bu gelişmenin arka planına baktığınız zaman aslında ana motorun, sürükleyici faktörün THY olduğu açık. Bu nedenle hızlı büyümenin baş mimarı THY'nin bugün 200'üncü uçağını kabul etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. THY ile gurur duyuyoruz.

Yani tüm çalışanlarımızın, yönetimimizin başarısı, hepimizi gururlandırıyor. Türkiye çok mesafe kat etti. Türkiye'nin bu hikâyesini güzel şekilde muhtemelen özetleyecek hikâye THY'nin hikâyesidir. Şimdi rakamlar ortada. Gerçekten 10 yıl öncesiyle bugünü karşılaştırdığımızda, o kadar basit yani hiç üzerinde durmaya bile gerek yok, muazzam başarı...

10 yıl önce petrol fiyatları 20 dolardı. Bugün 110 dolar, on yıl önce THY tekeldi iç hatlarda. Bugün rekabete açılmış piyasa payı % 50 kadar inmiş, sektörün önü açılmış. THY başarıdan başarıya koşmuş. Son 10 yılda kar etmiş. Bakın küresel kriz döneminde birçok firma küçülmek zorunda kaldı.''

HEDEF 300'NCÜ UÇAK

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ise yaptığı konuşmada, "Şirket olarak önümüze koyduğumuz hedefleri bir bir gerçekleştirmekten dolayı mutluyuz. 200'üncü uçağın filomuza katılımı beklediğimizden daha kısa sürede oldu. Şimdi hedefimiz 300'üncü uçağı filomuz katmak" diye konuştu.

THY Genel Müdürü Temel Kotil de hedeflerini "Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın en büyük networküne sahip, 5 yıldızlı havayolu şirketi olmak ve 1,5 milyar insanın yaşadığı bölgemizde lider olmak" olarak açıkladı.

 

 

Yorumlar (1)
abdullah 10 yıl önce
Türk Telekom gibi altin yumurtlayan(ama yumurtlatamadiginiz) tavugu satip ucak sayisiyla övünmezdiniz...
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?