banner39

TIR baskınında 4 savcı da gözaltında

Hakkında yakalama kararı çıkarılan savcıların dördü de gözaltına alındı. Savcılardan ikisi Tarsus Adliyesi'ne sevk edilirken, diğer ikisinin de buraya gönderilmesi bekleniyor

Genel 07.05.2015, 09:33 07.05.2015, 16:05
TIR baskınında 4 savcı da gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adana ve Hatay'da MİT ait TIR'ların durdurulması soruşturması kapsamında hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilen Savcı Aziz Takçı, özel aracıyla Zonguldak Adliyesine geldi. Savcı Özcan Şişman ve eski başsavcı Süreyya Bağrıyanık Tarsus adliyesine götürüldü.

Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararının ardından dün evinde bulunamayan Takçı'nın konutuna döndüğü bilgisini alan polis ekipleri, Kozlu ilçesindeki evine gitti.

Evin çevresinde geniş güvenlik önlemi alan polis ekipleri, Takçı'nın ikamet ettiği apartmana kimseyi yaklaştırmadı. Hakkındaki karar tebliğ edilen Takçı, bir yakınının kullandığı özel
aracına bindi. Savcının aracının bagajına, yakınları tarafından valiz konulduğu görüldü.

Polis ekiplerinin eşliğinde adliyeye gelen Takçı, burada gazetecilerin yakalama kararına ilişkin sorusu üzerine, "Şu anda bir açıklama yapmıyorum. Açıklamayı yazılı olarak yapacağım" dedi.

MİT tırlarının durdurulması ve aranmasında görev alan cumhuriyet savcılarından Aziz Takçı, hakkındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar HSYK 2. Dairesince görevden uzaklaştırılmıştı.

Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi, soruşturma kapsamında Eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, savcılar Aziz Takçı ve Ahmet Karaca hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı vermişti. Şüpheliler, "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" öngören TCK'nın 312. maddesi kapsamında, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ile suçlanıyor.

SAVCI ŞİŞMAN ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Gözaltına alınan diğer savcı Özcan Şişman, Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlanması ardından Tarsus Adliyesi'ne sevk edildi. Bugün saat 07.45 sıralarında Adli Tıp Birimi'ne getirilen Şişman, buradaki muayesinin ardından sivil polis aracıyla Tarsus Adliyesi'ne götürüldü.

ESKİ BAŞSAVCI ADANA'YA GÖNDERİLDİ

MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili hakkındaki tutuklama kararı üzerine dün gece Antalya'daki evinde gözaltına alınan Adana eski Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, geceyi Emniyet Müdürlüğü'nde geçirdikten sonra sabah uçakla Adana'ya gönderildi.

Kelepçe takılmayan Bağrıyanık'ın bugün Tarsus 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarılması bekleniyor.

SAVCI KARACA DA TESLİM OLDU

Operasyonların ardından açığa alınan ve HSYK’nın kararı üzerine Tarsus Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında tutuklama kararı verilen savcılardan Ahmet Karaca bugün sabah saatlerinde Gaziantep Adliyesi'ne gelerek teslim oldu.

Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği yaparken MİT’e ait TIR'ların durdurularak aranması olayının ardından önce Kayseri'ye, ardından Gaziantep'e atanan Ahmet Karaca, geçen Ocak ayında HSYK kararıyla açığa alındı. Görevden alınan Cumhuriyet Savcısı Karaca hakkında dün HSYK müfettişlerinin raporu doğrultusunda diğer 3 savcı ve Adana İl Jandarma Komutanı ile birlikte tutuklama kararı verildi.

Tarsus Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklama kararının ardından dün gece harekete geçen polis ekipleri, Savcı Karaca’yı Beykent Mahallesi’ndeki evinde bulamadı. Aranan Savcı Karaca, bu sabah saatlerinde Gaziantep Adliyesi’ne gelerek teslim oldu.

Savcı Karaca ile görüşen Gaziantep Barosu Başkan Bektaş Şarklı, Karaca’nın MİT TIR’ları ile ilgili verdiği kararın hukuki olduğunu belirterek, “Vicdanım rahat. Yasal mevzuatlara ve kanunlara uygun hareket ettim” dediğini ifade etti.

Savcı Karaca’nın işlemlerinin tamamlanmasının ardından Tarsus’a gönderileceği bildirildi.

CHP'DEN TUTUKLAMALARA TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, MİT tırlarının durdurulması soruşturmasında, eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı ve eski Adana İl Jandarma Komutanı ile 3 savcının tutuklanmasına ilişkin, "Sipariş üzerine savcıların tutuklandığı bir ülkede adalet çökmüştür. Türkiye bir adli cinnet halindedir. Bu cinnetin ne zaman kimi çarpacağı bilinemez" değerlendirmesinde bulundu.

Tezcan, yaptığı yazılı açıklamada, yasa dışı terör örgütüne silah taşıyanları soruşturan savcıları tutuklayan devletin, devlet olma vasfını yitirdiğini savundu.

Silah taşıyanları koruyan, teröre silah temin etmenin bütün delillerini saklayıp, örtenlerin, intikam duygusuyla savcı ve jandarmaya yöneldiğini iddia eden Tezcan, şunları kaydetti:

"Savcı Süleyman Bağrıyanık dönemin müsteşarı, bugünün Adalet Bakanı Kenan İpek'in soruşturmaya müdahalesini reddetmiş ve hakkında fezleke düzenlemişti. MİT tırları dosyası baştan sona suç örgütü kokmaktadır ve bu kokuyu hiçbir çaba yok edemez. Devlette hukuk hakim olduğu zaman bu dosyaların yeniden açılacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Sipariş üzerine savcıların tutuklandığı bir ülkede, adalet çökmüştür. Türkiye bir adli cinnet halindedir. Bu cinnetin ne zaman kimi çarpacağı bilinemez."

 

 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?