banner39

banner35

TMMOB'dan Gölcük Depremi toplantısı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, 17 Ağustos Gölcük Depremi'nin 15. yıl dönümü münasebetiyle bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda depreme karşı tedbirlerle ilgili uyarılar yapıldı

Genel 15.08.2014, 18:52 15.08.2014, 18:52
TMMOB'dan Gölcük Depremi toplantısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu 17 Ağustos Gölcük Depremi'nin 15. yıl dönümü münasebetiyle bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda depreme karşı tedbirlerle ilgili uyarılar yapıldı. Kurulun uyarısında, depremlere karşı meslek odalarının sürece etkin katılımını sağlayacak yeni bir planlama, tasarım, üretim ve denetim süreci modeli benimsenmesi gerektiği ifade edildi.

Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 15. yılında dikkatlerin, sosyal afet ve yıkımlara çevrilmesi gerektiği bildirildi.

Türkiye'deki 20 milyon civarında yapı stokunun yüzde 67'sinin ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60'ının 20 yaş üzeri konutlardan oluştuğu, yüzde 40'ının da oturulamaz ve depreme karşı güçlendirilmesi gerekir durumda olduğu ifade edilen açıklamada, yargı kararlarına karşın tüm plan ve dönüşümlerle kentlerin, kırların, kıyıların, ormanların ve tüm doğal çevrenin yoğun rant projeleri ablukası altında olduğu iddia edildi.

Depremlere karşı yapı denetçilerinin etkinliğine dayalı, meslek odalarının sürece etkin katılımını sağlayacak yeni bir planlama, tasarım, üretim ve denetim süreci modeli benimsenmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu noktada uyarıyoruz: Yapı denetimi uygulamasını yönlendiren kararlar ve ilgili tüm mevzuatın TMMOB ve bağlı odalar, üniversiteler ve ilgili kesimlerin katılımıyla düzenlenmemesi durumunda ülkemizi yeni büyük sosyal afetlerin, sosyal yıkımların beklediği bilinmelidir. Depremlere karşı önlemler bütünlüğü, güvenli yapılaşma ve halkın kent ve çevre hakkı için neoliberal piyasacı yaklaşımlar reddedilmelidir."

banner53
Yorumlar (0)
2
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?