banner39

TOKİ'den Cumhurbaşkanlığı Sarayı açıklaması

TOKİ, yeni Cumhurbaşkanlığı binasının inşasıyla ilgili ödenen hak edişlerinden doğmuş alacağı bulunmadığını açıkladı.

Genel 18.11.2014, 18:39 19.11.2014, 08:05
TOKİ'den Cumhurbaşkanlığı Sarayı açıklaması

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ), yeni Cumhurbaşkanlığı binasının inşasıyla ilgili ödenen hak edişlerinden doğmuş alacağı bulunmadığı bildirildi.

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "İdarenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın inşasından dolayı 297 milyon lira alacağı olduğu" iddiasıyla haberler yayımlandığı belirtildi.

İdarenin 2006'dan beri kamu kuruluşlarıyla gerçekleştirilen protokollerle eğitim, sağlık, kültür, spor, güvenlik ve hizmet binaları gibi ihtiyaç ve talepler doğrultusunda yapılar inşa ettiği bildirilen açıklamada, bu çerçevede 15 bakanlık, 27 üniversite, 14 belediye, valilikler ve diğer kurumlarla 153'ü arsa karşılığı hasılat olmak üzere 209 protokol yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, bu kapsamda 286 hastane, 442 okul, 58 bin kapasiteli 166 yurt ve pansiyon, 16 stadyum, güvenlik ve hizmet binaları inşa edildiği belirtildi.

İlgili idarelerle protokol kapsamında yapılan binaların maliyetlerinin bakanlıkların bütçe ödeneğinden karşılandığı veya ilgili idarelerin varsa uygun arsa ve arazileriyle mahsuplaşıldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanlığı  Sarayı da bu çerçevede inşa edilmiştir. 'Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın inşasından dolayı Toplu Konut İdaresinin 297 milyon alacağı olduğu' iddiasıyla yayımlanan haberler doğru değildir. TOKİ'nin Cumhurbaşkanlığı binasının inşasıyla ilgili ödenen hak edişlerinden doğmuş bir alacağı yoktur. Binanın inşa edildiği arazinin Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait olmasından dolayı araziden kaynaklı doğan alacak ise ilgili kurumlar arasında yapılacak görüşmeler neticesinde sonuçlandırılacaktır."

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?