banner15

Topkapı Hançeri'nin kopyası beş kıtada-FOTO

Sultân I. Mahmut tarafından 1741'e Nadir Şah'a hediye edilmek üzere yaptırılan, "Topkapı Hançeri"nin kopyaları beş kıtaya dağıldı

Topkapı Hançeri'nin kopyası beş kıtada-FOTO

Osmanlı Sultânı I. Mahmut tarafından 1741'e Nadir Şah'a hediye edilmek üzere yaptırılan, ancak, Pers ülkesinde çıkan ayaklanma üzerine yola çıkan heyet tarafından Topkapı Sarayı hazinesine teslim edilen "Topkapı Hançeri"nin 20 kopyasından (replika) 13'ü satıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı denetimindeki müze ve örenyerlerinde Bilkent Kültür Girişimi (BKG) tarafından işletilen müze mağazalarında satılan hançerin replikaları ABD'den Hindistan'a, Yeni Zelanda'dan İspanya'ya, Hong Kong'dan Tanzanya'ya dünyanın 5 kıt'asında alıcı buldu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) Müdürü Murat Usta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilkent Kültür Girişimi'nin (BKG), Kültür ve Turizm Bakanlığının açtığı "Müze ve Ören Yerleri Satış Alanları ve Ticari Faaliyetlerin Yönetimi, Yürütülmesi, Geliştirilmesi, Ürün ve Hizmet Tedariki İhalesi kapsamında Türkiye genelinde 55 müze ve ören yerinin ticari alanlarının işletmesini 2016 yılı sonuna kadar DÖSİMM adına yürütme yetkisi aldığını anımsattı.
Bu kapsamda müzelerdeki eserlerden bazılarının replikasının üretildiğini anlatan Usta, bunlardan birinin de Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki "Topkapı Hançeri" olduğunu söyledi.

Bakanlığın Bilkent Kültür Girişimi ile yaptığı sözleşme gereği her replikanın üretiminden önce müzenin onayı gerektiğini belirten Usta, "Hangi müzenin eseri ise o müze yönetiminden izin alınmak zorunda. Daha sonra DÖSİMM'le üretim için protokol yapılması gerekiyor" dedi.

Topkapı Hançeri replikasının iki partide 20 adet üretildiğini, satışa sunulduğu Şubat 2010'dan bu yana 13'ünün satıldığını bildiren Usta, şu bilgileri verdi:

"I. Mahmud tarafından 1741 yılında Nadir Şah için yaptırılan hançer, Pers ülkesinde çıkan beklenmedik ayaklanma sebebiyle, hediyeyi götüren heyet tarafından saray hazinesine geri teslim edilmiş.
Hançerin kabzası üzerinde 30-40 milimetrelik 3 zümrüt taş ve yine kabzanın en üst kısmındaki kapak üzerinde tek parça bir zümrüt taş bulunmaktadır. Kapaktaki zümrüt etrafında kesilmiş mücevherler, içinde ise bir saat yer alıyor. Hançerin kını altın sırlar ve sepet içinde stilize hafif kabartma meyve mineleriyle süslenmiş. Hançerin replikasının boyu 35 santimetre. Pirinç maden, kristal taşlar kullanılmış ve 22 ayar kaplama. 6 bin TL'den satışa sunulan hançer, santifrüj döküm tekniğiyle yapılmış."

HANÇERİN SATILDIĞI MÜZE MAĞAZALARI

Usta, hançer replikalarından birinin Konya Mevlana Müze mağazasından Yeni Zelanda'ya, bir başkasının Göreme Açıkhava Müze mağazasından Hindistan'a satıldığını belirterek, "Diğer 11 replika Topkapı Sarayı Müzesi mağazasından ABD, Tanzanya, İspanya, Malezya, Hong Kong, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Mısır ve Endonezya'ya satıldı" diye konuştu.

Kalan 7 replikanın ise Topkapı, Ayasofya, Göreme Açıkhava ve Konya Mevlana ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde olduğunu anlatan Usta, "Replikaları alan kişilerle iletişime geçerek kendilerini yeni ürünler ve kataloglar konusunda bilgilendiriyoruz. Her replika numaralandırılmış durumda ve bir sertifikayla beraber satın alan kişiye veriliyor." dedi.

Usta, Bilkent Kültür Girişimi'nin son 1.5 buçuk yılda 25 çeşit replika ürettiğini, 2011 yılı sonuna kadar 30 çeşit replikanın daha üretilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35