banner39

Topkapı Sarayı El Yazmaları Kütüphanesi açıldı

Topkapı Sarayı Müzesi El Yazmaları Kütüphanesi, bugün düzenlenen törenle açıldı. Eserlerin içinde bulunduğu kütüphane 1928'de 13 müstakil kitaplığın Ağalar Camii'nde biraraya getirilmesiyle oluşturuldu

Genel 09.09.2013, 18:23 09.09.2013, 18:28
Topkapı Sarayı El Yazmaları Kütüphanesi açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da Topkapı Sarayı Müzesi'nde El Yazmaları Kütüphanesi bugün hizmete açıldı.

Açılışta konuşan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki yazma eserlerin sadece Türkiye'ye değil tüm insanlığa ait olduğunu söyledi. İçinde bulunulan mekana siyasi sebeplerden dolayı ve redd-i miras geleneğinin bir sonucu olarak bir takım suni müdahaleler yapıldığını anlatan Çelik, ancak buraları aslına döndürme çalışmalarının süreceğini ifade etti.

Çelik şöyle devam etti: ''Burasını sadece kendimize ve Türkiye'ye ait de görmüyoruz. Burası bütün İslam dünyası, bütün insanlığa ait bir mirası barındırıyor. Cihanşümul bir karakteri var. Burası bizim ülkemiz, milletimiz adına değil, sadece Müslümanlar adına da değil, bütün insanlık adına nöbetini beklediğimiz bir yer. Bu mirası bütün insanlık adına koruyoruz.''

Eserlerin içinde bulunduğu kütüphanenin 1928'de 13 müstakil kitaplığın Ağalar Camii'nde biraraya getirilmesiyle oluşturulduğunu hatırlatan Çelik, 1999'daki depremde zarar gören caminin restore edildiğini söyledi.

Çelik, ''Halihazırda İslam tarihinin en değerleri eserleri burada yer alıyor. Şimdi bu kütüphane modern bir görünüm aldı ve gurur duyacağımız bir hale geldi'' diye konuştu.

Müzede fevkalede değerleri eserler olduğuna değinen Çelik, ''Toplam 21 bin 438 adet eser var. Bunların 18 bin 622 adedi el yazması. 2 bin 816 adedi nadir basma. Yaklaşık 600 el yazma kitap ve murakka içinde toplamda 10 bini geçen minyatür de buranın en büyük hazinelerinden'' dedi.

''Müzede bütün bir insanlık tarihinin değerini artıran, ona yön veren eserler var'' diyen Çelik, burada Osmanlı kitap sanatının baş yapıtlarından Karahisari Kur'an-ı Kerim'i, erken döneme ait 1330-31 tarihli minyatürlü Şahname ve 1513 tarihili Piri Reis'in dünya haritası gibi muhteşem eserlerin yer aldığını söyledi.

Çelik, tarihi eserleri koruma ve aslına döndürme çalışmalarının geleceğin yol haritasını belirleme bakımından önemli olduğunu, bakanlık olarak bunu bir sorumluluk olarak gördüklerini ifade etti.

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. A. Haluk Dursun da, program öncesi yeni kütüphanenin açılışıyla ilgili bilgi verdi, süreci anlatan sinevizyon gösterisi sundu.

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?