banner15

Toplu mezar kazısı ölüm orucunu bitirdi

DHKP/C'li Ali Yıldız'ın ağabeyi Hüsnü Yıldız, toplu mezarların açılması için başlattığı ölüm orucunu 66. günde sona erdirdi.

Toplu mezar kazısı ölüm orucunu bitirdi

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesi Aliboğazı mevkiinde 1997 yılında yaşanan çatışmada hayatını kaybeden DHKP/C'li Ali Yıldız'ın ağabeyi Hüsnü Yıldız, toplu mezarların açılması için başlattığı ölüm orucunu 66. günde sona erdirdi. Hüsnü Yıldız, ölüm orucunu sona erdirmesinde Malatya Özel Yetkili Savcıların kazı yapmasının etkili olduğunu söyledi.

Tunceli Belediye Yeraltı Çarşısı üzerinde kurulan ölüm orucu çadırı önünde bu amaçla bir basın toplantısı gerçekleştirildi.Toplantıya, Çemişgezek İlçesi'ndeki toplu mezar kazılarına katılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı, Ailenin Avukatı Taylan Tanay, Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer, TAYAD Başkanı Avukat Behiç Aşçı ve Hüsnü Yıldız katıldı. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün de destek verdiği toplantıda konuşan TAYAD Başkanı Avukat Behiç Aşçı, Çemişgezek'te açılan mezarların emsal oluşturduğunu belirterek, "Artık bir emsal oluşmuştur. Türkiye'deki 3 bin cenazenin alınması konusunda. Artık çocuklarını, evlatlarını, anne babası, eşi toplu mezara gömülü olan her fert için başvuru hakkı doğmuştur." dedi.

ÇHD Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı da mezarların açılmasını büyük bir kazanım olarak değerlendirerek, "Hukuksal açıdan çok büyük bir kazanımdan söz ediyoruz. Bu mezarların varlığının kabul edilmesi, mağdurların seçtiği temsilciler önünde onların istediği şekilde açılması, tutanaklara mağdur temsilcilerinin maktül yakınlarının seçtiği adli uzmanların ve avukatların imzacı olarak katılması taleplerini resmi tutanaklara geçirmesi çok büyük adımlardır." diye konuştu.

Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer ise toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gerçeğiyle yüzleşmesi gerektiğini belirterek, bundan sonra açılacak bütün mezarlarda gereken sorumluluğu alacaklarını ifade etti. Ailenin Avukatı Taylan Tanay ise, özel yetkili savcının bundan sonra kazılara devam edileceği yönünde kendilerine teminat verdiğinin altını çizerek, "Savcılık bizim huzurumuzda hem bize hem de Hüsnü Yıldız'a teminat verdi. Bundan sonra o bölgede bizim tespit edeceğimiz her alan kazılacak. Savcılık bunun teminatını verdi" dedi.Açıklamaya katılan ve 66 günden bu yana ölüm orucunda olan Hüsnü Yıldız ise; sürecin takipçisi olacağını kaydederek, ölüm orucu direnişini amacına ulaştığı için sona erdirdiğini söyledi.Hüsnü Yıldız'ın annesi Sakine Yıldız, ölüm orucunu sona erdiren oğluna sarılarak alnındaki kızıl bandı söktü.Anne Yıldız, "İnşallah mezarlar açılır ve herkes muradına erer." dedi.

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde Malatya özel yetkili Cumhuriyet Savcıları, Adli Tıp Uzmanları, avukatlar eşliğinde yapılan kazılarda 15 kişinin mezarına ulaşıldı. Savcılık iki günlük kazının ardından kazıya ara verirken, mezarlardan alınan kemikler Malatya Adli Tıp Kurumu'nda yakınlarından alınacak örnekler doğrultusunda İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek. Özel yetkili savcılığın, gelecek talepler doğrultusunda Çemişgezek İlçesi'ndeki kazılara devam edeceği öğrenildi.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2011, 18:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35