banner39

Trafik sigortası fiyatlarına müdahale

Hazine'nin üzerinde çalıştığı üç kademeli önlem paketiyle sigorta fiyatlarının düşürülmesi hedefleniyor

Genel 16.04.2013, 07:50 16.04.2013, 08:13
Trafik sigortası fiyatlarına müdahale

Trafik sigortası primlerinin son bir yılda yüzde 300'e varan oranlarda artış göstermesinin ardından fiyatları aşağı çekecek adım atılıyor. Hazine'nin  üzerinde çalıştığı üç kademeli önlem paketiyle sigorta fiyatlarının düşürülmesi hedefleniyor. Böylece araç sahipleri hangi şirketin ne kadara sigorta yaptığını görebilecek.

Araç sahiplerinin şikayetine konu olan Zorunlu Trafik Sigortası fiyatlarındaki rekor artış ekonomi yönetimini harekete geçirdi. Trafik sigortası fiyatlarında son bir yıl içerisinde yüzde 100'ün üzerinde artış yaşanması üzerine Hazine çalışma başlattı. Henüz taslak aşamasında olan çalışma ile tüketicinin şikayetlerini ve mağduriyetini azaltacak üç kademeli bir önlem paketi üzerinde duruluyor. Öncelikli olarak vatandaşın şirketlerin yüksek tarifeleri sebebiyle fazla ücret ödememesi için kimin ne kadar fiyata poliçe kestiği belli olacak. Sistemdeki tüm şirketler Zorunlu Trafik Sigortası ücretlerini kendi veya kurulacak ortak bir internet sitesi üzerinden ilan edecek. Tüketici, web sitesinden hangi firmanın ne kadar para istediğini görebilecek. Hazine bürokratlarının üzerinde çalıştığı taslak ile zorunlu trafikte fiyatı yükselten 'karşılık ayrılması' konusu da yeniden düzenlenecek. Böylece herhangi bir şirketin dönemsel olarak fiyatlarında aşırı değişimin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Sektöre yönelik yapılacak fiyatların yükselmesine sebep olan üçüncü bir düzenleme ise tamirci ve yetkili servislere yönelik olacak. Ekonomi yönetiminin çalışmasına göre kaza sonrasında ortaya çıkan zararı artıran yetkili servisler yerine küçük tamircilere gitmeyi teşvik edecek bir düzenleme üzerinde daha duruluyor. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile konuya ilişkin görüşmelerin sürdüğünü aktaran ekonomi yönetiminden üst düzey bir yetkili, "Küçük tamirci tedarikçisinden Çin malı veya orijinal olmayan yedek parça geldiğinde taktırılmıyor. Şimdi TSE'nin  onay verdiği parçalar kullanıldığında eşdeğer olarak sayılacak. Bu da orijinal parça sebebiyle yükselen tamir maliyetlerini azaltacak." dedi.

Trafik sigortası primleri 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren Hazine Müsteşarlığı yerine sigorta şirketleri tarafından belirleniyor. 2008'de 200 liranın altında bulunan binek araç sigortasında rakam bugün 500 lirayı aştı. Firmalar arasında da ciddi fiyat farkları bulunuyor. Sektör temsilcilerinden edinilen bilgilere göre geçmişte hasarsızlık veya hasarı olmayan ilk defa yeni araç alacak kişi için Ankara'da trafik sigortası tarifesi 167 lira ile 520 TL arasında değişiyor. Aynı rakam İstanbul'da 198 ile 585 lira aralığında seyrediyor. Ankara'da ortalama binek otomobiller için Zorunlu Trafik Sigortası 300 TL civarında iken aynı rakam İstanbul'da 340 lirayı buluyor. Sigortacılık sektöründe 30'a yakın firma faaliyet gösteriyor. 2012 yılının ilk dokuz aylık döneminde poliçe düzenlenen araç sayısı 10 milyon 252 bini buldu. Eylül 2012 tarihi itibarıyla alınan prim tutarı 2 milyar 448 milyon lira iken ödenen tazminat miktarı ise 1,7 milyar liraya yaklaştı.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (3)
sigortacı 8 yıl önce
siz bu yazdıklanızı inanıyormusunuz...
malum şahıs 8 yıl önce
2008 de mezun olup 2009 da bu sektörle tanıştım sektörde icraattan başka herşey var herşey hikaye. Acentelerin hepsi isyan etmekte şirketlerin ise umurlarında değil. bir poliçeden 50 lira kazanılacak diye 100 takla atılıyor. bu meslek bukadar aşşağılanacak bi meslek değildir. ne tüketiciyle nede bu işi yapanlarla daha fazla dalga geçmeyin.
doğru söz 8 yıl önce
eğer her şirketin tarifesi internet üzerinden yayınlanacaksa acentelere de acentelik değil kurumsal bayilik verilmeli. acente her şirketin poliçesini üretebilmeli.fiyat tarifesinin açıklanması fiyatları kontrol altına almaz, acenteyi zor durumda bırakır sadece. 5 TL daha düşük fiyat bulan müşteri için mükerrerden poliçe iptali yapmak zorunda kaldığımız bir dönemde fiyat tarifesinin açıklanmasıyla kuruş hesabına kurban gideriz artık..
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?