banner15

Trafikteki 'çakma' polis ve korumalara dikkat

Özellikle İstanbul’un trafik çilesini çekmek istemeyen uyanık sürücüler, 30-60 TL arasında değişen fiyatlarla satılan çakar lambaları alarak, aracın ön kısmına monte ettiriyor

Trafikteki 'çakma' polis ve korumalara dikkat

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yoğun trafikte sık sık karşılaşılan "kırmızı-mavi çakarlı" otomobillerin tamamının polis ya da korumalara ait olmadığı ortaya çıktı.

Hürriyet'in haberine göre yoğun trafiğin yaşandığı yollarda kırmızı-mavi çakar lambalarıyla yol isteyen, emniyet şeridinden son sürat ilerleyen araçların bazıları "çakma" çıkıyor. İddiaya göre, fiyatı 30 ile 60 TL arasında değişen çakarlardan alan herkes trafiğe bu şekilde çıkabiliyor. Son dönemlerde polise sıkça bu yönde şikayetlerin gelmesi üzerine konu üzerinde araştırmalar yapan polis ilginç bir manzarayla karşılaştı. Polisin konuyla ilgili yapabildiği tek şey çakarları sökmek ve ceza kesmek. Ancak buna rağmen bu tür araçlar trafikte var olmaya devam ediyor.

İstanbul polisi ayda ortalama 20 sürücüye, Karayolları Trafik Kanunu’nun 26’ncı maddesi gereğince 66 TL para cezası kesiyor. Sürücü, çakar lambaları orada sökmek zorunda. Yoksa otomobili çekiciyle otoparka götürülüyor.

Özellikle İstanbul’un trafik çilesini çekmek istemeyen uyanık sürücüler, 30-60 TL arasında değişen fiyatlarla satılan çakar lambaları alarak, aracın ön kısmına monte ettiriyor. Çoğu zaman polis zannedilen bu sürücüler, vatandaşlardan yol alarak kısa sürede gitmek istedikleri yere varabiliyor.

KORUNAN ARAÇLARDA BULUNUR

Çakar ve tepe lambalarıyla ilgili bilgi veren üst düzey bir emniyet yetkilisi, “Koruma ve korunan araçlar bu lambaları kullanabilir. Ancak kullanılacağına da oradaki polis karar verecek. Gereksiz yere trafik kurallarını ihlal etmesi için o yetki verilmiyor. Trafik olan bir yerde, eğer korunan araç için risk varsa kullanılabilir. Ancak bir yere yetişmek için yapılıyorsa bu yanlış” dedi.

POLİS DE NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI

Bir trafik polisinin söyledikleri ise çok dikkat çekici. İsmini vermeyen polis memuru, “Aslına bakılırsa trafik polisleri bu konuda sürülmekten korkuyor. Çakar lamba olan bir araca ceza kesiyor. Eğer ceza kestiği otomobil bir işadamına aitse, sonu kötü olur diye düşünüyor. Bunun da aşılması gerekiyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 13:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35