banner15

TRT'den Kürtlere Çağrı Filmi sürprizi

İslam alemi dün gece büyük bir görevi ifa ederken Türkiye'deki Müslüman Kürtler de büyük bir sürpriz yaşadılar. İlk kez Çağrı filmini Kürtçe izlediler

TRT'den Kürtlere Çağrı Filmi sürprizi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam dünyası dün gece en mübarek gecelerden birini eda ederken Türkiye'de de çok önemli bir gelişme yaşandı. Şu ana kadar kendi alanında yapılan en kapsamlı ve profesyonel film olarak kabul edilen Çağrı Filmi, dün gece TRT Şeş'te Kürtçe olarak yayınlandı.

Yönetmenliğini Mustafa Akad'ın yaptığı, başrolünde de Anthony Quinn'in oynadığı Çağrı Filmi'nin Türkiye'de ilk kez Kürtçe'ye çevrilmesi büyük bir sürpriz olarak değerlendirildi.

Özellikle Müslüman Kürtler için büyük bir sürpriz olan Kürçte Çağrı Filmi'nin, Banga Piroz ismiyle mübarek Kadir Gecesi'nde devlet televizyonundan yayınlanmış olması Türkiye'de alışılmadık durumlardan biri olarak tarihe geçti.

Düblajının büyük bir özenle yapıldığı her halinden belli olan Banga Piroz tüm dünyada büyük bir eser olarak biliniyor. 1976 yılında yapılan film, konu olarak İslamiyetin son peygamber Hz. Muhammed'in önderliğinde doğup yayılmasını büyük bir ustalıkla anlatmakta. Film, Türkiye'de yayına girdiği yıllarda büyük bir ilgi görmüş bir yıl boyunca vizyonda kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 10:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35