banner15

TSK: 18 DEAŞ'lı öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında düzenlenen hava harekatında terör örgütü DAEŞ üyesi 18 teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

TSK: 18 DEAŞ'lı öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklarca Salva'nın batısında tespit edilen hedeflere düzenlenen hava harekatında, DEAŞ üyesi 18 kişi etkisiz hale getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan bilgilendirmeye göre, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek, hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek için Suriye'nin kuzeyine yönelik 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nda 81'inci güne gelindi.

Harekat kapsamında dün Rai sektöründe, muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu'nca, havadan ve karadan sağlanan ateş desteği ile Şadır ve Tileli meskun mahallerinde büyük ölçüde kontrol sağlandı, tam kontrol sağlanmasına yönelik mayın ve el yapımı bombaların imha faaliyetleri devam ediyor.

Gün içindeki çatışmalarda 5 muhalif şehit oldu, 18 muhalif yaralandı, destek sağlayan unsurlarda zayiat ve hasar meydana gelmedi, DEAŞ mensubu 5 kişi etkisiz hale getirildi.

Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana bin 530 kilometrekare alandaki 189 meskun mahalde kontrol sağlandı.

BOMBALAR İMHA EDİLDİ

73 DEAŞ ve 2 PKK/PYD hedefineateş destek unsurlarıyla atış yapılarak, örgüt üyelerince kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçlar imha edildi.

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklarca, Salva'nın batısında belirlenen hedeflere hava harekatı icra edilerek, DEAŞ unsurlarının savunma mevzisi olarak kullandığı 2 bina ve 2 komuta kontrol merkezi ile bir araç imha edildi, 18 kişi etkisiz hale getirildi.

Koalisyon güçlerince, Salva ve Şuvayhat Şadır bölgelerinde DEAŞ unsurlarına yönelik 6 hava harekatında 10 örgüt üyesi etkisiz hale getirildi.

Ayrıca, DEAŞ mensuplarınca kullanılan 3 bina, bir silahlı araç ve bir doçka imha edildi.

DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde, muhaliflere destek sağlayan patlayıcı tespit ve imha timlerince 11 el yapımı bomba kontrollü olarak imha edildi. Harekatın başından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve bin 506 el yapımı bomba kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

Suriye sınır hattında insansız hava araçları (İHA) ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetine devam ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35