banner39

TSK: Balyoz delillerinin aslı bizde değil

Genelkurmay Başkanlığı Balyoz davasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Açıklamada, Balyoz'daki delillerinin aslının TSK'da olduğu iddiaları yalanlandı

Genel 08.01.2013, 14:39 08.01.2013, 17:45
TSK: Balyoz delillerinin aslı bizde değil

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı, Balyoz Darpe Planı dasavının gerekçeli kararında yer alan bir ibarenin internet sitelerindeki haberlerde farklı şekilde yansıtılması üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, bazı gazetelerde ve internet haber sitelerinde yer alan "Balyoz davası delillerinin asılları Genelkurmay'da" şeklindeki habere açıklık getirildi ve yanlışlığını nereden kaynaklandığı detaylarıyla açıklandı.

Açıklamada Balyoz davasının gerekçeli kararında yer alan "Gölcük Donanma Komutanlığı ve Eskişehir'de sanık Hakan Büyük'te ele geçirilen dijitallerde bulunan taranmış belgelerin asıllarının ilgili birliklerde mevcut olduğu, Genelkurmay Başkanlığınca Mahkememize bildirilmiştir." ibaresinin bazı basın kuruluşları tarafından yanlış yorumlanarak "Tüm deliller Genelkurmay'da" şeklinde haber yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, bazı basın kuruluşlarında "Balyoz Davası olarak bilinen davanın tüm delillerinin asıllarının Genelkurmay Başkanlığında bulunduğu ve sanıkların, sahte olduğunu iddia ettikleri belgelerin orijinallerinin Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği" şeklinde haberler yer aldığı ancak bunların gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Genelkurmay'ın açıklaması şöyle devam etti: "Davanın soruşturma aşamasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Genelkurmay Başkanlığının 22 Şubat 2010 tarihli yazısı ile, 1'nci Ordu Komutanlığında yapılan Plan Seminerinin "Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adlı bir bölümünün veya ekinin mevcut olmadığı; ayrıca, "Oraj" ve "Suga" isimli eylem planlarının ise bulunmadığı bildirilmiştir."

 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?