TSK, Balyoz soruşturmasına gerek duymamış!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Balyoz planlarını soruşturmaya gerek bile duymamış

TSK, Balyoz soruşturmasına gerek duymamış!

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Balyoz darbe planı soruşturması çerçevesinde ele geçen delillerle ilgili Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın kovuşturmaya gerek görmediği, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ise hiç soruşturma yapmadığı ortaya çıktı.

Zaman'ın haberine göre İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi bir buçuk yıldır devam eden ve 250 askerin tutuklu yargılandığı Balyoz davasındaki 'SUGA' ile 'ORAJ' planları için kuvvet komutanlıklarına herhangi bir hukukî işlem yapılıp yapılmadığını sormuştu. Gelen cevabi yazıda 'askeri savcılığın delil bulamadığı' karşılığının verildiği öğrenildi. Hava Kuvvetleri, Gölcük'te ele geçen belgelerin orijinal nüshaları ile onaylı suretlerini geçtiğimiz ay mahkemeye göndermişti.

Mahkemenin bu talebine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 6 Aralık 2011 tarihli cevabî yazısında 'Balyoz Harekat Planı' paralelinde Donanma Komutanlığı'nda resmî olarak 'SUGA' adlı bir eylem planının hazırlandığına ilişkin herhangi bir delil bulunmadığı karşılığı verildi. Askerî savcılığın alanına giren herhangi bir suçun tespit edilmediği vurgulanan yazıda, bu sebeple kovuşturmaya gerek olmadığına hükmedildiği belirtildi. SUGA Ege'de Yunanistan ile gerginlik artırılarak bir çatışma ortamının hazırlanması planlanıyordu. Böylelikle 1. Ordu merkezli bir sıkıyönetim ilan edilmesi tasarlanıyordu. Bu kapsamda Yunanistan'ın karasularını ihlal etmesi planlanıyordu. Mahkemenin emekli Albay Hakan Büyük'ün evinde ele geçirilen flash bellekteki iddialara ilişkin soruşturma yapılıp yapılmadığına ilişkin sorusuna Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askerî Savcılığı'nın ise 13 Ocak 2012 tarihli cevabında, "Bu konuda adlî ya da idarî soruşturma yapılmamıştır." ifadeleri kullanılıyor. HKK cevabının devamında ise daha ilginç bir ifade kullanılıyor. Söz konusu evraklar için komuta kademesinin bilgilendirilmesi için rapor hazırlandığı aktarılıyor.

Balyoz darbe planının Hava Kuvvetleri ayağında tasarlanan ORAJ çalışması, Yunanistan ile çatışma ortamı oluşturarak sıkıyönetim kararına temel hazırlanması düşünülüyordu. Ayrıca Büyük'ten ele geçirilen belgelerde Eskişehir Bilvanis'te bulunan bir cemaate ait çiftlikle ilgili fişleme belgeleri bulunuyordu. Çiftliğe kimlerin gelip gittiği, yaşayanların kılık kıyafetleri ile ilgili özel bilgiler yer alıyordu. Söz konusu çiftlik üzerinde uçaklarla keşif uçuşu yapıldığı da ortaya çıkmıştı. Ergenekon davası kapsamında 2012 Ocak'tan bu yana tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Balyoz darbe planı kamuoyuna yansıdığında konuyu derinlemesine araştıracaklarını duyurmuştu. Ancak ilerleyen süreçte sadece "kovuşturmaya gerek yok" şeklinde evraklar düzenlenilmesi ile yetinildi. Diğer yandan Balyoz davasının 15 Haziran 2012 tarihli celsesinde mahkeme başkanı Ömer Diken, HKK'lığının Gölcük Donanma Komutanlığı'ndan elde edilen delillerin orijinal nüshalarını gönderdiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 10:51
banner53
YORUM EKLE

banner39