banner39

TSK 'çürük' ifadelerini kaldırdı

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvveleri’ni kapsayan yönetmenliklerdeki engellileri rencide edebilecek kelimeleri değiştirdi

Genel 28.10.2013, 00:39 28.10.2013, 07:26
TSK 'çürük' ifadelerini kaldırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Genekurmay Başkanlığı yönetmenliklerindeki “çürük”, “sakatlık”, “özürlü”, “özürlülük”, “sakatlanan”, “fizikî sakatlanma” gibi kelimeler çıkartıldı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yönetmenlik değişikliklerine göre; Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliği’ndeki “sakatlık” ibaresi kaldırılarak yerine “engellilik” ibaresi, Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği’ndeki “özürlülük” ibaresi kaldırılarak yerine “engellilik” ve “Özürlü” ibaresi de kaldırılarak yerine “Engelli” ibaresi konuldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliği’ndeki “çürük” ibaresi kaldırılarak, yerine “Askerliğe Elverişli Değildir kararlı sağlık” ibaresi konulurken, aynı yönetmenlikte yer alan “özürlü” ibaresi de “engelli” olarak değiştirildi. Yine aynı Yönetmelikteki “sakatlanan” ibaresi de kaldırılarak “engelli hale gelen” olarak değiştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri Personeline Görevlerinde Kullanılmak Üzere Bedeli Mukabili Zatî Demirbaş Tabanca Satışına Dair Yönetmeliğindeki “fizikî sakatlanma” ibaresi yerine “fiziken engelli hale gelme” ibaresi konuldu.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?