banner39

TSK'da 'dert dinleyen komutan' dönemi

TSK bünyesinde, astsubayların sorunlarını öğrenmek ve çözüm yolları teklif etmek için bir birim oluşturuldu

Genel 29.03.2013, 14:28 29.03.2013, 16:46
TSK'da 'dert dinleyen komutan' dönemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TSK, son dönemde gündemde yoğun olarak tartışılan ve ordu içinde sayıları 100 bine ulaşan astsubayların dertlerini dinlemek, bunu doğrudan komutanlara iletmek için, bir çeşit "ombudsmanlık" müessesi kurdu.

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre önce Hava ve Deniz kuvvetlerinde kurulan, yaklaşık bir yıl önce de en kalabalık kuvvet olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda hayata geçirilen sistem şöyle işliyor:

TSK'da, doğrudan Kuvvet Komutanı'na bağlı çalışmak üzere astsubaylar görevlendirildi. Örneğin Kara Kuvvetleri'nde, üç astsubay doğrudan Kuvvet Komutanı'na bağlı olarak, sürekli birlikleri gezip, astsubaylarla toplantı düzenliyorlar. Astsubayların dertlerini dinleyen, isteklerini öğrenen, sıkıntılarından haberdar olan astsubaylar, bunu doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanı'na rapor ediyorlar.

Kara Kuvvetleri'nde uygulanan aynı sistem, Hava ve Deniz Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanıığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda oluşturulmuş durumda.

ŞİKAYET VE ÖNERİLER
 
TSK içinde bir çeşit "ombudsmanlık" yapan bu astsubaylar, kendi kuvvetlerindeki astsubaylarla yaptıkları toplantıların ardından, hem kendi komutanlarına rapor veriyorlar, hem de Genelkurmay'da kurulan ilgili koordinasyon biriminde yapılan toplantılarda, farklı kuvvetlerde edindikleri izlenimleri karşılaştırıyorlar.
 
"Ombudsman" astsubaylar, mensup oldukları kuvvette birlikleri tek tek gezerek, tüm astsubaylarla toplantılar düzenliyorlar. Amaç, Türkiye'deki tüm astsubaylara ulaşabilmek. Toplantılarda astsubayların sadece şikayetleri değil, önerileri de kabul ediliyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?