banner39

TSK'daki komuta kademesi belli oldu

Yüksek Askeri Şûra toplantıları sona erdi. TSK'nın komuta kademesi belli oldu. Orgeneral Kalyoncu'nun Genelkurmay Başkanlığı yolu açıldı. Sonuçlar bugün Gül'e sunulacak

Genel 03.08.2013, 09:39 03.08.2013, 12:42
TSK'daki komuta kademesi belli oldu

Dünya Bülteni /  Haber Merkezi

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Ağustos ayı olağan toplantısının son gün çalışmaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Genelkurmay Karargahı'nda yapılan Şura toplantısı tamamlandı.

Dünkü toplantıda, terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alındı.

Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerinden ( TSK ) ayrılacak personelin durumunun da değerlendirildiği şûrada, TSK'yı ilgilendiren diğer konular da ele alındı. Şûraya katılan üyeler akşam da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'ün Çankaya Köşkü'nde verdiği iftarda yeniden bir araya geldi. YAŞ toplantısında alınan kararların bugünkü toplantının ardından Cumhurbaşkanı Gül'ün onayına sunulması, sonrasında kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

YAŞ'ta kuvvet komutanlarının durumunun netleştiği de ifade ediliyor. Kulislerde, Hayri Kıvrıkoğlu'ndan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel'in yerine oramiralliğe terfi edecek Donanma Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu'nun, Mehmet Erten'den boşalan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ise orgeneralliğe terfi edecek Korgeneral Abidin Ünal'ın getirileceği belirtiliyor. Bu atamalar gerçekleşirse teamüllere göre Kalyoncu'nun Genelkurmay Başkanlığı yolu açılmış olacak.

Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun Kara Kuvvetleri Komutanı olması halinde boşalacak Jandarma Genel Komutanlığı için ise EDOK Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın isimleri ön plana çıkıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda en kıdemli Korgeneraller Raif Akbaş ve Salih Zeki Çolak da orgeneralliğe terfi etmeyi bekliyor.

GÜL'E SUNULACAK

Şura çalışmaları, kararların imzalanması ve Başbakan Erdoğan'ın kapanış konuşmasıyla sona erdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulacak kararlar, Gül'ün onayının ardından kamuoyuyla paylaşılacak.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?