TSK'dan Balyoz bildirisi: Anlamıyoruz

TSK'dan yapılan açıklamada Balyoz davasından tutuklu bulunan sanıklar hakkında "neden hala tutuklu bulunduklarını anlamakta güçlük çekiyoruz" denildi

TSK'dan Balyoz bildirisi: Anlamıyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı, "Balyoz darbe planı" ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "163 personelin tutukluluk halinin devamını anlamakta güçlük çekiyoruz" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

"5-7 Mart 2003 tarihinde 1'inci Ordu Komutanlığında yapılan bir plan semineri ve bu seminerle ilişkilendirilmeye çalışılan ve bir darbe planı olduğu iddia edilen planla ilgili olarak başlatılan kovuşturma işlemi devam etmektedir.

Halen tutuklu bulunan 163 askeri personelin, tutuksuz yargılanmak üzere yaptıkları müracaat 5 Nisan 2011 tarihinde itiraz mahkemesi tarafından ikinci kez reddedilerek, tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiştir.

Devam eden yargı sürecine müdahale anlamına gelebilecek davranışlardan özellikle kaçınan Türk Silahlı Kuvvetleri, yargılamayı etkilemeyecek şekilde, çeşitli defalar açıklamalar yaparak, ilgili makamları bilgilendirerek, yapılan seminerin ne olduğunu, nasıl yapıldığını, neleri kapsadığını ve kimlerin hangi emirlerle katıldığını tereddüte yer bırakmayacak şekilde izah etmiştir. Benzer hususlar, savcılık makamlarınca görevlendirilen bilirkişi raporlarında da açık bir şekilde yer almaktadır.

Hal böyle iken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli ve emekli 163 personelinin tutukluluk halinin devamını anlamakta güçlük çekilmektedir.

Bu nedenle, dün verilen tutukluluk halinin devamına ilişkin kararı kamuoyunun bilgisi için olduğu gibi yayınlıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 18:16
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
memocan
memocan - 10 yıl Önce

kadafi kendi halkini olduruyor diye insanim diyen hayvan suruleri ayaga kalkti.ama turkiyede senelerce insanlar olduruldu ama hic kimsenin tirinda degildi,sizinde balyoz davasindan anlamamaniz normaldir cunku siz o memleketin askerleri degilsiniz.memedim mehmetcik laflariylan hep kandirildik,kirdirildik.vicdanli olun lutfen biraz azbiraz .ben izleyince utaniyorum lutfen sizde biraz utanin

banner39