TSK'dan 'seyyar köprülü kaçakçılar' açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'den Türkiye'ye kaçak mal taşıyan bazı grupların yanlarında mobil köprüler taşıdığını açıkladı

TSK'dan 'seyyar köprülü kaçakçılar' açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında 12 ayrı noktada bulunan hendeği aşmak için yanlarında 5-6 metre uzunluğundaki demir ve tahta köprüler bulunan bir grup kaçakçının tespit edildiğini, uyarı ateşi açılması sonucu sınırı kaçak geçme girişiminin önlendiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde verilen bilgiye göre, Türkiye-Suriye sınırındaki Hatay'ın Narlıca Bölgesi'nde bulunan 2'nci Hudut Alay Komutanlığı'na bağlı şehit Çavuş, M.Özeker Sınır Karakolu sorumluluk bölgesinde Suriye tarafından kaçakçılık yapmak amacıyla yaklaşan motorin bidonu yüklü araç ve kaçakçı grupların dün gece tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Söz konusu kaçakçılık faaliyetini engellemek maksadıyla muhtemel geçiş noktaları kapatılmıştır. Eş zamanlı olarak Türkiye tarafında Reyhanlı/Beşarslan Köyü istikametinde de kaçakçı şahıslar boş bidon yüklü araçları ile hudut hattına doğru ilerlemişler, her iki taraftaki gruplara, hudut hattına doğru yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça ikazlarda bulunulmuş, ancak şahıslar ikaza uymayarak hududa ilerlemeye devam etmişlerdir. Suriye sınırından yaklaşan şahıslar, 1200 metrelik hudut hattı boyunca 12 farklı noktadan hududu ve bölgede bulunan hendeği geçmek için, yanlarında getirdikleri 5-6 m.lik demir ve tahta köprüleri kullanmak istemişlerdir. Bunun üzerine hudut hattında bulunan unsurlar tarafından yasa dışı geçiş teşebbüslerini engellemek için havaya uyarı ateşleri açılmıştır. Hudut Unsurlarımızın açtığı uyarı ateşleri sonucunda kaçakçılık girişimi engellenmiştir."

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 17:55
banner53
YORUM EKLE

banner39