banner39

TSK'nın Uludere raporu Meclis'e ulaştı

Uludere'de meydana gelen sivil ölümlerle ilgili Genelkurmay tarafıdan hazırlanan rapor TBMM'ye ulaştırıldı

Genel 05.04.2012, 12:01 05.04.2012, 16:44
TSK'nın Uludere raporu Meclis'e ulaştı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Uludere olayı ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı'nın yazısının komisyona geldiğini açıkladı. Alt Komisyon Başkanı AK Parti'li İhsan Şener ise, "Rapor tatmin edici değil" dedi.

Üstün, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu Tasarısı'nın görüşüldüğü bugünkü toplantıda, komisyon bünyesinde Irak sınırında yapılan hava harekatı sonrasında meydana gelen olayı incelemek üzere kurulan Uludere Alt Komisyonu'nun çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Komisyonun çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürdüğünü belirten Üstün, olayla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı yazısının komisyona geldiğini bildirdi.

Uludere olayını aydınlatmak üzere kurulan İnsan Hakları Alt Komisyonu, raporu incelemeye başladı. Komisyon, raporu inceledikten sonra haftaya Salı günü kendi nihai raporunu yazmaya başlayacak; 15 gün içinde de tamamlayacak. Rapor tartışılırken, Meclis'in Uludere'den ziyaretçileri de vardı. Olayda yakınlarını kaybeden Ferhat ve Veli Encü ile Özer Ürek; Komisyon ile görüşmelerde bulundu.

Ferhat Encü, olayın faillerinin yargı önüne çıkıp tatmin edici bir ceza almaları gerektiğini söyledi. Encü, "Aksi takdirde aileler kendilerini ötekileştirip Kuzey Irak'a göç edecekler" dedi.

Komisyon üyesi AK Parti'li Gülşen Orhon da "Hiçbir şeyle izah edilemeyecek vahim bir olay. Ucu kime dokunursa dokunsun yargı önüne çıkarılması konusunda irademiz var" diye konuştu.

TBMM İnsan Hakları Uludere Alt Komisyon Başkanı AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen raporu, "tatmin edici bulmadığını" söyledi.

Şener, TBMM kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Raporda, 'harekat sınır dışı kurallarına uygun olarak yapılmıştır' ifadesi yer alıyor. Ayrıca, soruşturmanın gizliliği gerekçe gösterilerek özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma dolayısıyla bazı belgelerin paylaşılamayacağı söyleniyor. Kişisel görüşüm, Genelkurmay'ın raporu, istenilen nitelikte değil, tatmin edici bir yanıt değil " diye konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü