banner15

TÜBİTAK başkanı görevden alındı

ÜBİTAK Başkanı Nüket Yetiş, iki yardımcısı ve genel sekreteri ile birlikte görevden alındı

TÜBİTAK başkanı görevden alındı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Nüket Yetiş ile iki yardımcısı ve genel sekreterin görevine son verildi.

Resmi Gazete'de dün yayınlanan KHK ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bağlı kuruluşu TÜBİTAKKanunu'nda değişiklik yapıldı. Yapılan yeni düzenlemeye göre, Nükhet Yetiş'in yanı sıra iki başkan yardımcısı ve genel sekterin görev süresi dün itibariyle sona erdi. Başkan yardımcıları ve genel sekreter, yenileri atanıncaya kadar görevlerine devam edecekler. TÜBİTAK Bilim Kurulu'nun 13 olan üye sayısı da 17'ye çıkartıldı. İki başkan yardımcısı üyeler arasına alınırken, Türkiye Bilimler Akademisi'ne (TÜBA) de iki üyelik verildi.

'AİLEME DAHA ÇOK ZAMAN AYIRACAĞIM'

Kararı değerlendiren Prof. Dr. Nüket Yetiş, sekiz yıllık başkanlığı sırasında Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında önemli aşamalar kaydedildiğini söyledi. Görevi sırasında TÜBİTAK'ın bilimsel araştırmalara sağladığı mali desteklerin onlarca kat arttığını belirten Yetiş, bu atılımlar sonunda, Türkiye'nin daha önceki yıllarda sahip olmadığı uzay ve savunma sanayii gibi pek çok alanda özgün teknolojilere sahip hale geldiğini söyledi. Görev süresi boyunca çalışmalarında destek verenlere de teşekkür eden Yetiş, bundan sonra akademik çalışmalarına ağırlık vereceğini ve ailesine de daha çok zaman ayıracağını dile getirdi. Yetiş, 2004-2008 yıllarında vekaleten yürüttüğü TÜBİTAK Başkanlığı görevine 2008 Ağustos ayında asaleten atanmıştı.

Kaynak: Haberturk

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2011, 11:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35