banner39

TÜBİTAK'ta 5 kişi görevden alındı

TÜBİTAK'ın Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi'nde görevli 5 kişiyi, dinleme skandalının ortaya çıkmasından sonra görevden alındı

Genel 26.02.2014, 13:44 26.02.2014, 14:17
TÜBİTAK'ta 5 kişi görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TÜBİTAK'ın Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi(BİLGEM)'nde görevli 5 kişi, kriptolu telefonların dinlendiğinin ortaya çıkmasından sonra görevden alındı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Başbakan Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen konuşmalara ilişkin ses kaydının "açık ve net olarak" montaj olduğunu açıkladı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmalara ilişkin ses kaydı konusunda, "Başbakanlık, TÜBİTAK'tan teknik bir inceleme isterse yaparız. Ama bu, teknik incelemeye gerek kalmadan, çok açık ve net olarak montajdır" dedi.

TÜBİTAK'ta görevden alınan personelin olduğunu belirten Bakan Işık, Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu'nun da görevden alındığını bildirdi. Bakan Işık, "TÜBİTAK, maalesef, paralel yapının sızma girişiminde bulunduğu kurumlardan birisi. Bu konuda hassasiyetle çalışıyoruz" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Bu sabah BİLGEM'deki kriptolu telefonlara bakan, bildiğim kadarıyla 5 kişi, izne ayrıldı ve kurumla şu anda çalıştıkları mekanla ilişkileri kesildi" diye konuştu.

Bakanı Işık, kriptolu telefonlara ilişkin bir inceleme yapıldığını belirterek, "Bunu, dinlemeyi kim ve nasıl yapmış? diye yapıyoruz" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın açıklamalarında öne çıkan ifadeleri şunlar:

- TÜBİTAK, maalesef, paralel yapının sızma girişiminde bulunduğu kurumlardan birisi. Bu konuda hassasiyetle çalışıyoruz

- Sayın Başbakanın telefonu dinlenmiş. Bu 17 Aralık süreci ile ortaya çıkan bir durum.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?