banner39

Tüketici şikayetlerinin yüzde 80'i bankalarla ilgili

Kırşehir Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Duman "Bankalar komisyon masrafı, ipotek kaldırma ücreti ve makbuz için ayrı bir ücret alıyorlar. Bunlarda da tüketicinin lehine karar veriyoruz." dedi

Genel 11.02.2014, 12:34 11.02.2014, 13:38
Tüketici şikayetlerinin yüzde 80'i bankalarla ilgili

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tüketici Hakem Heyeti'ne yapılan şikayetlerin yüzde 80'ini banka işlemleri ile ilgili itirazlar oluşturdu.

Kırşehir Ticaret Müdür Vekili ve Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı İsmail Duman, yaptığı açıklamada, geçen yıl Kırşehir genelinde toplam 7 bin 577 tüketici şikayet alındığını, bunlardan 5 bin 300'ünün merkezde olduğunu ifade etti.

İl genelindeki başvurulardan 6 bin 592'sinin tüketici lehine, 413'ünün de aleyhine sonuçlandığını belirten Duman, diğer dosyaların ise görüşülmeye devam edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız, bu yılın ocak ayı itibariyle bin 272 lirayı aşmayan şikayetlerini bizlere yani İl Hakem Heyetlerine yapıyorlar. Aşarsa Tüketici Mahkemeleri'ne gidiyorlar. Miktarın bu sınırı aştığı durumda biz ancak delil niteliğinde karar veriyoruz. Bağlayıcılık sınırı yok. Tüketicilerimiz bize gelmeden, bağlayıcılık sınırı üzerinde olanlar hiç vakit kaybetmeden direkt tüketici mahkemesine başvurarak zaman kazanabilirler. Bize geldiklerinde 3 aylık bir kayıpları oluyor. Bizim bu konuda verdiğimiz kararların hiç bir bağlayıcılığı yok. Bu durum hem tüketiciye zaman kaybettiriyor hem de bize gereksiz iş yükü getiriyor. Müdürlüğümüzde hiç bir masraf alınmıyor. Direkt makbuzları ile birlikte bize geliyorlar. hazır forumları dolduruyorlar. 3 ay içinde sonuçlanıyor."

Bankalarla ilgili şikayetler konusunda önemli uyarılar

Gelen tüketici şikayetlerinin yüzde 80'inin bankalarla ilgili olduğuna değinen Duman, şu bilgileri verdi: 

"2013 yılında il genelinde 7 bin 577, merkezde ise 5 bin 300 müracaat oldu oldu. Müracaatların yüzde 80'i bankalarla ilgili. Onların da büyük bir çoğunluğu dosya masrafları ile alakalı. Bankalarla ilgili başvuru yapanlara uyarılarımız var. Bankalar kredi kullandırırken vatandaşlardan ekspertiz ücreti alıyorlar. Hesap işletim ücreti ve sigorta ücreti alıyorlar. Tüketicilerimiz bunları bilmediği için de kredi çektikten sonra bize müracaat ediyor. Bunlarla ilgili genelde banka lehine karar çıkıyor. Ancak, bankalar komisyon masrafı, ipotek kaldırma ücreti ve makbuz için ayrı bir ücret alıyorlar. Bunlarda da tüketicinin lehine karar veriyoruz. Bankaların faiz yapılandırmaları sırasında aldığı ücretlerle ilgili bize müracaat ederlerse o da tüketici lehine sonuçlanabiliyor."

Duman, kredi kartı üyelik aidatı itirazında zaman sınırı olduğunu hatırlatarak, "Aidat ücretlerinin geriye dönük 10 yıllık makbuzları ile bize gelindiğinde bunları işleme koyuyoruz. 10 yıl sonrası zaman aşımına girdiği için işlem yapılmıyor" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?