banner39

Tüketim tekledi, sipariş azaldı

Ekonomide iç talepteki güç kaybı, tüketici güven endeksinde kendini gösteriyor.

Genel 18.09.2010, 15:29 18.09.2010, 15:29
Tüketim tekledi, sipariş azaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İç talepte ilk yarıdaki güçlü büyüme hem sanayiyi hem de kredi hacmini büyüttü. Ancak üçüncü çeyrekten itibaren düşüşe geçen tüketici güveni sanayide sipariş ve ciroları etkilemeye başladı.
 
Ekonomide iç talepteki güç kaybı, tüketici güven endeksinde kendini gösteriyor. Hazirandan itibaren düşüşe geçen tüketici güven endeksi ağustosta da yüzde 0,14 azalarak 87.35'e geriledi.

Büyümede özel yatırımlarla birlikte lokomotif görevi üstlenen iç talepteki kan kaybı, sanayide siparişlere de yansıdı. Temmuzda imalat sanayii sipariş endeksi hazirana göre yüzde 4,5 geriledi. Temmuzda sanayicinin cirosu da hazirana göre yüzde 1,9 düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün temmuz ayı sanayi ve ciro endeksi ile tüketici güven endeksi ağustos ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre bir türlü tüketicinin güveninde iyimser durumu gösteren 100'ün üzerine çıkamayan endeks, aksine iki aydır geriliyor.

Haziranda 88.04 ile krizin ardından en yüksek seviyesine çıkan endeks, üçüncü çeyreğin ilk ayı temmuzda hazirana göre yüzde 0,64 düşerek 87.48'e indi. Ağustosta da kan kaybı sürdü ve endeks yüzde 0,14 düşerek 87.35'e geriledi. Endeksin gerilemesinde tüketicilerin gelecek üç aya ilişkin alım güçlerinin ve iş bulma olanaklarının kötüleşeceğine yönelik beklentileri etkili oldu.
 
Tüketici alım gücünün bu dönemde, geçen aylara göre daha iyi olduğu belirtilirken gelecekten ise endişeli. Alım gücünün düşeceğini belirtenlerin oranındaki yüzde 0,43'lük artış harcamalara da yansıdı. Mevcut dönemi dayanıklı tüketim malı harcaması yapmak için uygun bulmayan tüketicinin tavrı dayanıklı tüketim malı siparişlerinde de görüldü. Sipariş endeksine göre dayanıklı tüketim malı siparişleri temmuzda, hazirana göre yüzde 5,7 geriledi. İç talebe duyarlı kimyasal sektöründe de aynı tablo geçerli.

Tüketici otomobiline yenilemeyi ise düşünüyor. Otomotiv alımı yapmaya düşünen tüketicilerin oranı yüzde 7,33 artarken, bu durum sipariş endeksine yansımadı. Sipariş endeksinde en büyük kan kaybını yüzde 14,3 ile otomotiv sektörü yaşadı. Bu durum son altı aydır tüketim malı ithalatında da yüksek artışların yaşandığı otomobil ithalatının hız kaybetmeden süreceğinin bir göstergesi. 
 
İlk yarıda kredi kullanımını rekor seviyeye artış göstermişti. Ancak tüketicinin bu konudaki tavrı da ağustosta değişti. Tüketimini finansman için banka kredisi kullanmayı düşünenlerin oranı yüzde 6,65 azaldı. Bu durum bankalar için kötü haber. Tüketici konut alımına ise sıcak bakıyor. Konut alma ihtimali artan tüketici oranı ağustosta yüzde 3,77 artış gösterdi.


İhracatta ağustosta otomotivin elinden birinciliği alan hazırgiyim sektörü sipariş ve ciroda artışla öne çıktı. Hazırgiyim sektöründe temmuzda siparişler yüzde 6,3, cirolar ise yüzde 9,2 yükseldi.
 
ENERJİ SEKTÖRÜNDE CİROLAR UÇTU

Sanayicinin cirosunda da düşüş sürüyor. Cirolar hazirana göre yüzde 1,9 azaldı, buna karşılık enerji sektöründe cirolar yüzde 15,4 arttı. Krizin ardından üretimin ve tüketimin artması enerji sektörünü ciro artışında zirveye taşıdı. Buna karşılık aramalı, dayanıklı tüketim, tekstil, ana metal ve otomotiv sektöründe ciro geriledi. Otomotivde yüzde 13,9'luk düşüş var. Bunun yanı sıra gıda sektörü de enerji gibi yüzde 9,3'lük ciro artışıyla dikkat çekti.
 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?