banner39

Tüm darbeler ve muhtıralar araştırılacak

AK Parti, 1960 yılından bugüne olan darbe ve darbe girişimlerinin araştırılması için Meclis'e önerge verdi

Genel 04.04.2012, 14:46 04.04.2012, 16:36
Tüm darbeler ve muhtıralar araştırılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti, 27 Mayıs 1960 ihtilali, 12 Mart 1971 askeri muhtırası, 12 Eylül 1980 askeri darbesi, 28 Şubat postmodern darbe ile 27 Nisan e-muhtırasına ilişkin Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

AK Parti Grup başkanvekilleri Ayşe Nur Bahçekapılı ve Ahmet Aydın, darbeler ve muhtıralarla ilgili Meclis Araştırma Önergesi'ni, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sundu.

Araştırma önergesinin gerekçesinde, Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana Türkiye'de demokratikleşme sürecini kesintiye uğratan bir çok antidemokratik uygulama olduğu belirtilerek, ''Baskı kurarak, zor kullanarak ya da başka hukuk dışı yollarla millet iradesine dayalı hükümetleri devirmek isteyenler, çeşitli darbe girişimlerinde bulunmuş; bu darbeler demokrasimizin tarihine birer kara leke olarak geçmiştir'' denildi:

Gerekçede, şu görüşlere yer verildi: ''Siyasİ hayatımızda 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 tarihlerinde demokrasiye hukuk dışı müdahaleler yapılmış; hükümetler cebir ve şiddet ya da baskı kullanılarak görevlerinden uzaklaştırılmış; milli iradenin tecelligahı olan yüce parlamento lağvedilmiş, yüz binlerce vatandaşımız mağdur edilmiştir. Keza bu ülkede Başbakan ve Bakan konumundaki devlet adamları hukuksuz biçimde idam edilmiş, hafızalardan silinmeyen büyük acılar yaşanmıştır.

En son 27 Nisan 2007 tarihinde e-muhtıra olarak adlandırılan bir bildiriyle milli iradenin işbaşına getirdiği hükümete karşı bir müdahale teşebbüsünde bulunulmuş ise de Hükümetin dirayetli ve kararlı duruşu sayesinde bu talihsiz girişim sonuçsuz kalmıştır.

Özgürlükçü demokratik rejimlerde esas olan irade, milletin iradesidir. Bu rejimlerde iktidarlar milli iradenin tezahür ettiği hür ve serbest seçimler yoluyla göreve gelir; iktidarın görevde kalması veya görevden ayrılması da ancak demokrasinin kurum ve kuralları çerçevesinde mümkün olur. Bunun dışında bir yolu benimsemek demokratik sistemlerde asla kabul edilemez bir yaklaşımdır.

Darbeler ve muhtıralar, sebebi ne olursa olsun demokrasiye, ülkeye ve millete çok ağır bedeller ödeten ve açıkça suç teşkil eden eylemlerdir.''

Darbelerin ve muhtıraların Türkiye'de yol açtığı ekonomik, sosyal, hukuki ve siyasi tahribatın bugüne de sirayet eden görünür ve görünmez etkileriyle, toplum ve bireyler üzerinde meydana getirdiği maddi ve manevi zararların ve hak ihlallerinin kapsamlı biçimde araştırılarak alınması gerekli tedbirlerin tespiti bakımından Meclis Araştırma Komisyonu kurulması istendi.

Araştırma önergesi, grup başkanvekilleri ve 110 milletvekilinin imzasıyla Çiçek'e sunuldu.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?