banner39

Tüm zamanların en iyi filmi değişti

1962 yılından bu yana her 10 yılda bir yapılan tüm zamanların en iyileri anketinin ilk sırasını kaptırmayan Yurttaş Kane, birinciliği Vertigo'ya kaptırdı

Genel 02.08.2012, 11:44 02.08.2012, 11:58
Tüm zamanların en iyi filmi değişti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şu ana kadar tüm zamanların en iyi filmlerinde ilk sırayı alan Orson Welles'in Yurttaş Kane (Citizen Kane) filmi zirvedeki yerini kaptırdı. Listenin başına Alfred Hitchcock'un 1958 yapımı Vertigo (Ölüm Korkusu) filmi yerleşti. 1952 yılından bu yana her 10 yılda bir düzenli olarak yapılan anketlerin sonuncu Vertigo'yu zirveye taşıdı.

İngiliz Film Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, 846 sinema eleştirmeni ve yönetmeni oy kullandı. Son ankette zirveyi kaptıran Yurttaş Kane filminden alan Vertigo'nun başrollerinde James Stewart ve Kim Novak vardı.

Yurttaş Kane, 1962 yılından bu yana sürekli en iyi fim seçilmişti.

ÖLÜM KORKUSU FİLMİ

1958 ABD yapımı gerilim filmi olan Ölüm Korkusu, 2 Ocak 1961'de Türkiye'de sinemalarda gösterime girmişti. Fransız yazarlar Pierre Boileau ve Thomas Narcejac'ın 1954'te birlikte yazdıkları D'entre les morts adlı romandan uyarlanan filmi Alfred Hitchcock yönetmiş, başlıca rollerini James Stewart, Kim Novak ve Barbara Bel Geddes paylaşmışlardı.

San Francisco polislerinden Dedektif Scottie Ferguson (James Stewart) bir suçluyu kovalarken damdan düşen ortağını kurtaramaz ve kendisinde yükseklik korkusu başlar. Polisliği bırakan ve özel dedektif olan Scottie'yi, eski okul arkadaşı Gavin Elster karısını takip etmesi için tutar. Scottie, genç kadının peşinden San Francisco'ya döner. Arkadaşının anlattıklarına göre eşi bazen sanki içine kapanıyor, alışık olmadık davranışlar sergiliyordur. Scottie arkadaşının karısı Madeleine'i (Kim Novak) izlemeye başlar. Gerçekten de kadın garip davranmakta, bir resim müzesindeki özel bir resim önünde, resme bakarak saatlerini geçirmektedir. Dedektif resimdeki kişinin geçen yüzyılda yaşayan bir asilzade kadın olduğunu öğrenir. Madeleine ise tamamen bu kadını kendine örnek almakta onun gibi giyinmekte, onun gibi olmaya çalışmaktadır, hatta onun yaptığı gibi intihar etmek istemektedir!

Scottie olaylara derinlemesine inince kendi akıl sağlığı da bozulmaya başlar ama sorunu da çözmeyi başarır.

HER ZAMAN EN İYİ SEÇİLEN FİLM: YURTTAŞ KANE

Yurttaş Kane, yönetmen Orson Welles'in ilk uzun metrajlı filmi olarak bilinir. Pek çok eleştirmen tarafından sinema tarihinin en iyi eseri olarak görülmekteydi.

1941 yılında çıkan film, sinema anlayışına, özellikle montaj, deep focus tekniği ve makyaj bakımdan, birçok yenilikçi katkılarda bulunmuştu. Filmin sinemaya en büyük katkısı alt açının doğru bir biçimde kullanılmaya başlanmasıdır. O zamana kadar kullanılmayan alt açılar nedeniyle, tavan hiç gözükmemekte; aydınlatma amacıyla kullanılan ışıklar da burada bulunmaktaydı. Ancak bu filmin getirdiği bu yenilik sonucunda yandan aydınlatma etkili bir biçimde kullanılmaya başlanmıştı.

Genç bir gazeteci, Kane'in vefat ettiğinde sarf ettiği son söz olan Rosebud isminin anlamını çözmek için, Kane'in yakınlarıyla temas kurarak, bu renkli kişiliğin geçmişine tanık olmamızı sağlamakta. Rosebud, filmde eksik olan yapboz parçası görevini üstlenmekte bu sayede filme dedektiflik unsurları eklenmekte. Orson Welles'in yaratmış olduğu Kane karakteri, ABD'li medya patronu William Randolph Hearst'le ortak değerlere sahip olması dikkat çekici bir noktadır.

Filmin Öyküsü bir çok katmandan oluşmakta. İktidarın doğası, karakter ve kader ilişkisi gibi kavramsal temaların yanı sıra "Amerikan rüyası" kamuoyu, siyaset, medya ve halkla ilişkiler gibi artık gündelik yaşamın biçimlendirici güçleri olan "modern yaşamın olguları" ve aralarındaki ilişkiler, bu olguların henüz yeni ortaya çıkmaya başladığı zamanlarda yaşamış, dönemin Donald Trump'ı, William Randolph Hearst'ın (1863-1951) hayatı üzerinden anlatılmaktadır.

YENİ SIRALAMA

İşte tüm zamanların en iyi filmlerinde yeni listenin ilk 10'u:

1. Vertigo (Hitchcock, 1958)
2. Vatandaş Kane (Welles, 1941)
3. Tokyo Hikâyesi (Ozu, 1953)
4. Oyunun Kuralı (Renoir, 1939)
5. Şafak: İki Kişinin Şarkısı (Murnau, 1927)
6. 2001: Uzay Macerası (Kubrick, 1968)
7. Araştırmacılar (Ford, 1956)
8. Kameralı Adam (Dziga Vertov, 1929)
9. Jeanne d'Arc'ın Tutkusu (Dreyer, 1927)
10. 8 ½ (Fellini, 1963)

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü