banner15

Tümgeneral Çubuklu tutuklandı

Hakkında 'internet andıcı' davasından yakalama kararı bulunan Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu tutuklandı.

Tümgeneral Çubuklu tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnternet andıcı davasında haklarında yakalama kararı düzenlenen Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ve AIlbay Hulusi Gülbahar tutuklandı.

Hükümete yönelik kara propaganda içeren internet siteleri için hazırlanan 'İnternet Andıcı' iddianemesinin kabulünün ardından, haklarında yakalama kararı çıkarılan isimlerden bazıları bugün İstanbul Adliyesi’ne giderek teslim oldu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ve Albay Hulusi Gülbahar yakalama kararına karşı savunmalarını yaptı. Savunmaların ardından mahkeme, duruşmaya ara verdi. Aradan sonra mahkeme kararını açıkladı.

Mahkeme 'dosyadaki delil durumu, sanıklar Hulusi Gülbahar, Hıfzı Çubuklu ve Mehmet Otuzbiroğlu'na atılı Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütünü yönetme suçlarının vasıf ve mahiyeti, dosya içeriği, sanıklara isnat edilen suçları işlediklerine dair kuvvetli suç şüphe sebeplerinin olması, delilleri gizleme veya değiştirme hususlarında da kuvvetli şüphenin bulunduğunu' belirtti.

Adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağını belirten mahkeme, üç sanığın da tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme sanıkların, İstanbul 14. ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz haklarının bulunduğunu da belirtti.

Bu karar ile haklarında yakalama emri çıkarılan 14 sanıktan 6'sı tutuklanmış oldu. Aralarında Orgeneral Nusret Taşdeler ile korgeneraller İsmail Hakkı Pekin ve Mehmet Eröz'ün de bulunduğu 8 sanık ise henüz teslim olmadı.

Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Hulusi Günbahar da adliyeye giden isimler arasındaydı.

Yakalama kararları yüzlerine okunan ve mahkemeye sevk edilen bu 3 kişi tutuklandı.

Hıfzı Çubuklu, internet andıcındaki belgelerde kendi parafının olduğunu kabul etmiş, bunun yasal olduğunu savunmuştu.

Dava kapsamında daha önce de emekli orgeneral Hasan Iğsız'ın da aralarında buluhnduğu 3 kişi tutuklanmıştı. hakkında yakalama kararı verilen EDOK Komutanı Nusret Taşdeler'in GATA’daki tedavisi ise halen sürüyor.

 

İnternet andıcı davasında haklarında yakalama kararı düzenlenen Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ve AIlbay Hulusi Gülbahar tutuklandı.
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 21:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35