banner15

Tunus'dan Kurban Bayramı izlenimleri

Dünya Bülteni’nin kardeş yayın kuruluşu olan World Bulletin’in editörü Enes Elamri bu bayramı Tunus’da ailesi birlikte eda etti. Onun izlenimlerinden oluşan haberimiz 

Tunus'dan Kurban Bayramı izlenimleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

World Bulletin sitesinin editörü Enes Elamri, Kurban Bayramında Tunus'da idi. Oradaki izlenimlerini Dünya Bülteni izleyicileri özet olarak için derledi

14

Tunus'ta bayramlar üç veya dört gün olarak kutlanıyor ancak resmi tatiller sadece iki gün olarak uygulanmakta. Tunus halkı bayramı kutlamaya  birkaç gün önceden  hazırlanmaya başlıyor. Misafirlerine ikram olarak sunabilecekleri  özel bisküviler sipariş ediyorlar. "Baklava" ve "Ka'ak" adlı tatlılar bu ikramlar içinde önemli bir yer tutuyor.

1

Bütün erkekler  Bayram sabahı namaz için camilere giderlerken , kadınların büyük bölümü Bayram kutlamalarına hazırlanmak için evlerde kalıyorlar. Gerçi  bazı kadınların da namaz için camilere gittikleri görülmekte.

4

6

5

Kadınlar, yeni kıyafetlerini ve çocuklara verilecek oyuncaklarını hazırlarlar. Büyük çoğunlukla büyüklerin evlerinde yenecek öğle yemeği için de hazırlıklar yaparlar

Bayram günlerinde hemen herkes, gün boyunca lezzetli yemekler yiyor,  akrabaları ve aile üyeleri ile hediye paylaşımı yapıyorlar. Çeşit çeşit çerezler ve tatlıların ikram edildiği bu günlerde çocuklar da babalarına eşlik ederek bütün yakınlarını, dede ve büyük annelerinin ziyaret ediyorlar. Bu arada kadınlar daha çok evde kalıp eve gelen diğer konukları ağırlıyorlar.

2

Tunuslu Müslümanlar Bayram günlerinde büyük çoğunlukla  kişisel çatışmalarını unutuyorlar ve küskünler barışıyorlar.

8

Msülümanlar ayrıca Eid Al-Adha'da ( Kurban Bayramında) genellikle evlerinde ( bahçelerinde) koyun veya keçi gibi bir hayvanı kurban etmek  için bir araya geliyorlar.

Kurban edilen hayvanın eti üç kısma bölünüyor. Payın üçte biri yoksullara ve muhtaç kişilere verilirken, diğeri akrabalarına, dostlarına ve komşularına verilirken kalan üçüncüsü ailede kalıyor.

11

13

Dünya Bülteni izleyicilerinin Kurban Bayramını kutluyor nice Bayramlara sağlıkla ulaşabilmeyi temenni ediyoruz

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2017, 00:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35