banner39

Tunus'un çini tarihi bu müzede-VİDEO

Çini tarihine ışık tutan Sidi Kasım Zelici Çini Müzesi, hem mimarisi hem de koleksiyonu ile dünya çapında haklı bir üne sahip.

Genel 21.10.2013, 17:31 21.10.2013, 17:33
Tunus'un çini tarihi bu müzede-VİDEO

Çini sanatının tarih içindeki seyrini gözler önüne seren, Hafsî ve Osmanlı dönemine ait çini işlerinin sergilendiği müzede lale figürlü Türk çinileri de bulunuyor. Hafsî ve Osmanlı dönemlerine ait mezar taşları, Endülüs ve Türk izleri taşıyan çiniler, Tunus'ta çini sanatı tarihinin dününü ve bugününü muhafaza eden Sidi Kasım Zelici Çini Müzesi, içindeki degerli eserler kadar mimari yapısıyla da önem taşıyor.

15. yüzyılın ikinci yarısında zaviye olarak inşa edilen müze, halk tarafından büyük saygı duyulan Sidi Kasım Zelici'nin Türbesini de içine alıyor. Yapı, 18. yüzyılda Tunus'un Osmanlı Sancak Beyi Hüseyin Bin Ali Paşa tarafından genişletilerek bugünkü halini aldı.

OSMANLI ESERLERİ DE MÜZEDE

Bir dönem bakımsız kalan zaviye, 1979'da Tunus ve İspanya Kültür Bakanlıkları tarafından restore edilerek, çini müzesi olarak kullanılmaya başlandı. Nadir çini örneklerinin yer aldığı müzede, Hafsî ve Osmanlı döneminden kalma çini eserler bulunuyor.

1726 – 1727 yılları arasında Tunus Osmanlı Sancakbeyi Hüseyin Bin Ali Paşa tarafından inşa ettirilen Cedid Külliyesi'nin yapımında İznik ve Haliç işi çiniler kullanılmış. Günümüze kadar yok olma tehlikesiyle karşılaşan bu çinilerin bir kısmı bugün Sidi Kasım Zelici Çini Müzesi'nde sergileniyor.

Sidi Kasım Zelici, alim ve sufi olmasının yanı sıra Hafsî çini sanatına farklı boyut kazandıran bir sanatkârdı. Zelici'ye ait çini eserler de bugün müzede sergileniyor.

SİDİ KAZIM SANATÇI VE SUFÎ İDİ

Sidi Kazım Zelici Çini Müzesi Müdürü Muhammed El-Haşişe, "Sanatkar bir sûfî olan Zelici, Sukurdeseka adlı yeni bir sanat tekniğini Tunus'ta uygulamasıyla meşhur olmuştur. 15. yüzyılda bu sanat Tunus'ta oldukça yaygındı. Sidi Kasım Zelici gerek kullandığı madde, gerek eserlerindeki renkler bakımından Tunus çini sanatına derin bir boyut kazandırmış. Sidi Kasım ile birlikte çinilerdeki renk kullanımı çeşitlilik ve zenginlik kazandı. Burası el sanatı eğitimi veren üç yapıyı içine alıyor.

Eğitim merkezi bu sanatın devam etmesi konusunda isteyenlere olanak sağlıyor. Burada sergilenmekte olan eserler arasında sanat değeri oldukça yüksek Türk çinileri de bulunmakta. Cedid Külliyesi'nden Sidi Mahriz Zaviyesi'nden getirilen eserler burada koruma altında." dedi.

Müzedeki mavi ve turkuaz tonları ile yapılan lale figürleri Türk çinilerinin en önemli sembolü olarak biliniyor. Müzenin avlusunda ise Tunus'un tarihî şehirlerinden getirilen Hafsî ve Osmanlı dönemlerine ait mezar taşları sergileniyor. Çini Müzesi'nin bahçesinde İslam medeniyetinin parçası olan bir de sadaka taşı bulunuyor. Sadaka taşının Osmanlı döneminden kaldığı tahmin ediliyor.

 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?