banner15

Turgut Cansever anılıyor

Mimar Turgut Cansever, İstanbul Tasarım Merkezi'nde düzenlenecek seminer ile anılacak

Turgut Cansever anılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mimar, şehir plancısı ve düşünür Turgut Cansever İstanbul’da düzenlenecek programla anılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve İstanbul Tasarım Merkezi (İTM) işbirliği ile gerçekleşecek programda, 2009 yılında hayatını kaybeden Türk mimar, şehir plancısı ve düşünce adamı Turgut Cansever, "Bilgeliğin Geometrisinde Turgut Cansever" semineriyle anılacak. Seminerde, Süleyman Seyfi Öğün “Bir Aydınlanma Eleştirmeni Turgut Cansever”, Emine Öğün “Bir Mimarlık Hikayesi Turgut Cansever”, Ali Günvar “Turgut Cansever Mimarisinde Anlam Boyutu” ve Şimşek Deniz “Turgut Cansever’in Büyük Ölçeklere Olan Yaklaşımı” tebliğlerini sunacak.

Etkinlik, 9 Nisan Cumartesi saat 11.00'de Sultanahmet İstanbul Tasarım Merkezi Seminer Salonu'nda gerçekleşecek.

TURGUT CANSEVER KİMDİR?

“Bilge Mimar” olarak da anılan Turgut Cansever, 1920 yılında Antalya'da doğdu. İlkokulu Ankara ve Bursa'da okudu. Ailesiyle İstanbul’a taşınması sebebiyle lise öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü'nü bitiren Cansever’in 1949’da yazdığı “Osmanlı ve Selçuklu Mimarisinde Sütun Başlıkları” adlı doktora tezi, Türkiye’de yapılan sanat tarihi doktora tezlerinin ilkidir. Turgut Cansever, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden “Modern Mimarinin Sorunları” adlı 1960 tarihli tezi ile doçent unvanını aldı. 1951'de mimarlık bürosu kuran Cansever, 1959-60 yılında kuruluşunda bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığı ve 1961'de İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1974-1975 yıllarında Dünya Bankası İstanbul Metropol Planlama Projesi'ne başkanlık yapan Cansever, 1974-1976 arasında ise Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu üyeliğinde yer aldı.

İstanbul ve Ankara Belediyesi’nde metropol planlama, yeni yerleşmeler, kent merkezleri ve koruma danışmanlığı görevlerinde bulunan Turgut Cansever, 2008’de Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında mimari dalında büyük ödüle, 2007 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü ve 2005'te Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce mimarlık dalında Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca Cansever, üç kez Ağa Han Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu.

Beyazıt Meydanı’nı tasarlayan Mimar Cansever, 1999’daki Marmara depreminin ardından ''İstanbul Deprem Çalışma Grubu''nu oluşturdu ve “Depreme Karşı Yeni Şehir Üretimi Projesi”ni hayata geçirdi. 22 Şubat 2009 tarihinde vefat eden Turgut Cansever'in yayımlanmış kitapları arasında “Şehir ve Mimari”, “Ev ve Şehir”, “Kubbeyi Yere Koymamak”, “Şehir ve Mimari Üzerine Düşünceler” ve “İstanbul'u Anlamak” bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 16:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48