Türk F-16'larına taciz

Genelkurmay Başkanlığı, Türk F-16 savaş uçaklarının, Ege Denizi semalarında Yunanistan uçakları tarafından bir süre taciz edildiğini duyurdu.

Türk F-16'larına taciz

Genelkurmay Başkanlığı, Yunanistan'ın Limni meydanından kalkan askeri uçakların Türk uçaklarına karşı, radar kilidini muhafaza etmek suretiyle bir süre tacizde bulunduğunu duyurdu.

Genelkurmay'dan günlük faaliyetlerle ilgili yapılan açıklamada, Yunan uçakların tacizine ilişkin şunlar ifade edildi: "Sakız Adası kuzeybatısında Ege'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden F-16 uçaklarımıza, Yunanistan'ın Limni meydanından kalkan ve anılan ülkeye ait F-16 uçakları tarafından, 30 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur. Olay Dışişleri Bakanlığına bildirilmiştir.

Sakız Adası güneyinde Ege'nin uluslar arası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden F-16 uçağımıza, Yunanistan'ın Limni meydanından kalkan ve anılan ülkeye ait F-16 uçakları tarafından, bir dakika 25 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur. Olay Dışişleri Bakanlığına bildirilmiştir."

RUS UÇAĞI TAKİP EDİLDİ

Ayrıca Türk hava sahasına paralel olarak uluslararası hava sahasında uçuş yapan bir adet İL-20 Rus askeri uçağına karşı altı adet F-16 ile Karadeniz'de, devriye uçuşu yapıldığı kaydedildi. Yine Türkiye-Suriye hudut bölgesinde, altı adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hududu boyunca hava devriye görevi, 6 adet F-16 ile de Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra edildiği aktarıldı.

DENİZ'DEKİ FAALİYETLER

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise 06 Kasım 2013 tarihinde, 3 adet harp gemisi ile Birleşmiş Milletler ve NATO kapsamındaki görevlere devam etti. Üç adet harp gemisi ile de Doğu Akdeniz'de karakol görevi icra edildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı, 2 adet bot ile Türkiye-Suriye deniz hududunun kontrolü amacıyla İskenderun Körfezi açıklarında karakol görevi yaptı.

Kaynak: CİHAN

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 18:06
banner53
YORUM EKLE

banner39