banner15

Türk istihbaratı Mursi'yi önceden uyarmış

Ömer Çelik, Mısır’da darbenin göstere göstere geldiğini söyledi. Çelik, Mursi’yi uyarmak amacıyla MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın bu ülkeye gittiğini ifade etti

Türk istihbaratı Mursi'yi önceden uyarmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Mısır’daki darbe öncesinde devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi uyarmak için MİT Müsteşarı’nın bu ülkeye gittiğini söyledi.

Bir gazetecinin, “MİT Müsteşarının, Mursi ile görüşmesi ile ilgili size yansıyan bilgiler var mı?” sorusuna karşılık Çelik, darbenin göstere göstere geldiğini söyledi. Türkiye ’nin gördüğü tehlikeler ile ilgili çeşitli ülkeler ile normal istişareleri çerçevesinde Mısır ile de görüşlerini paylaştığını kaydeden Çelik, “Bu görüşmeyi bu bağlamda değerlendirmek gerekir” dedi.

"BEN DE GİDECEKTİM"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise katıldığı Kanal 24 televizyonundaki programda, Türkiye ’nin Mısır’da yaşanan geçiş sürecine en çok katkı veren ülke olduğuna dikkat çekti ve darbe öncesinde Başbakan Erdoğan tarafından MİT Müsteşarı’nın Mursi ile görüşmek üzere Mısır’a gönderildiğini belirtti.

Davutoğlu, "Başbakanımız 0 temmuz öncesi, yani gösterilerden birkaç hafta önce önce özel bir görevlendirmeyle bir arkadaşımızı Mısır’a gönderdi ve Sayın Mursi ve diğer yetkililer de görüşmeler yapıldı. Yani darbeden hemen önce MİT Müsteşarımız Mursi’yle ve diğer güvenlik yetkilileriyle görüştü. Aslında ben de gitmeyi düşündüm çok ciddi bir kriz görüntüsü oluşturmamak için vazgeçtim" dedi.

İŞTE FİDAN'IN ÖNERİLERİ:

-34 Bakanlığın, 25 koltuğunda İhvan dışındaki partilerden temsilciler oturuyor. Meşruiyeti kuvvetlendirmek için halk içinde de kucaklayıcı olun. Siyasi parti temsilcileriyle istişarelerinizi artırın.

-Dış dünya ile irtibatınızı koparmayın. Türkiye ile yakın ilişkilerin devamını arzuladığınızı biliyoruz. Aynı arzudayız. Ancak ilk resmi ziyaretlerinizi ABD, İran gibi ülkelere yapın.

-Ekonominizi düzeltecek girişimlerde bulunun. Mısır halkının hayat standardında, olumlu yönde farklılıklar yaratın. Ekonomik darboğazı aşmak için turizme odaklanabilirsiniz.

-Çevre temizliğini önemseyin. Kahire'nin çöplerinden kurtulması için biz de destek olalım, hijyen için 150 çöp kamyonunu gönderiyoruz.

-Devlet deneyimi için bürokratlarınızı Türkiye'ye eğitime gönderebilirsiniz.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 11:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
serafim
serafim - 6 yıl Önce

bizi kim uyaracak. sanki farklı bir durumda miyıs, 500 sene önce nostradamus bile yazmış mısır ve türkiye gerçek yılan bölecek ......

banner39

banner36

banner37

banner35