banner39

Türk milleti, Türkiye halkı, Türk ulusu...

Siyasi partiler, Anayasa'nın 'Başlangıç' bölümüne ilişkin önerilerini dün TBMM Başkanlığı'na sundu. Önerilerde AK Parti 'Türk milleti', CHP 'Türk ulusu' ifadesini kullanırken BDP 'Türkiye halkı' ifadesini kullandı

Genel 06.04.2013, 10:12 06.04.2013, 10:12
Türk milleti, Türkiye halkı, Türk ulusu...

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda yer alan siyasi partileri, yeni anayasa gönerilerini eksiklikleri olmasına rağmen komisyona sundu. Tüm partilerin anayasa önerisi aşağı yukarı birbirine benziyor. Partiler arasında tartışmalara neden olan "etnik köken" vurgusu ya da "vatandaşlık tanımı" konularında Ak Parti, CHP ve MHP birbirine yakın tanımlar getirirken BDP biraz daha farklı bir öneride bulundu.

Önerilerde AK Parti 'Türk milleti', CHP 'Türk ulusu' ifadesini kullandı. MHP 'Türklük' vurgusunda ısrar ederken, BDP etnik kimliklerin Anayasaya yazılması görüşünden geri adım atıp, 'Türkiye halkı' ifadesini kullandı. Partilerin 'Başlangıç' bölümü önerileri şöyle:

AK PARTİ

AK Parti, "Her türlü ayrımcılığı reddeden, etnik ve dini farlılıklarımıza saygı duyarak birlikte yaşama arzusuyla hareket eden biz Türk Milleti..." dedi. AK Parti ilk maddelerde, Türkiye Cumhuriyeti'nin, 'demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti' olduğunu vurguladı ancak Atatürk milliyetçiliğine yer vermedi. AK Parti ayrıca ilk 3 maddenin değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği ve inkılap kanunlarına ilişkin bir hükme de önerisinde yer vermedi. AK Parti, diğer partilerden farklı olarak yürütme yetkisinin de 'Başkan'a verilmesini önerdi.

CHP

CHP ise "Bin yıldır dostlukla yaşayan Anadolu'da buluşan kadim uygarlıkların mirasçısı olan Türkiye Cumhuriyeti Ahalisi; Türk Ulusu adıyla; insan onuruna, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, sosyal adalete, katılımcı ve çoğulcu demokrasi anlayışına dayalı laik Cumhuriyetin kurum ve kurallarını düzenleyen..." ifadelerini kullandı.

MHP

MHP'yse, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde yapılan Kurtuluş Savaşı ile kurulan Türk Devleti'nin, ezelden beri hür yaşamış Türk Milleti'nin ve Aziz Türk Vatanı'nın ebediyen varlığı, bağımsızlığı, bölünmez bütünlüğü ve egemenliğin kayıtsız şartsız millete aidiyeti ilkeleri üzerinde inşa edilen bu Anayasa..." diye Türklüğe vurgu yaptı.

BDP

BDP'yse "Biz Türkiye Halkı" ifadesini tercih etti. BDP ayrıca ilk maddelerde, "Devletin idari yapısı ademi merkezi sistem esasına göre düzenlenir. Devletin toprak bütünlüğüne dokunulamaz" önerisi getirdi. BDP'nin metninde, "Devletin resmi dili, Türkçe'dir. Tüm vatandaşların resmi dili öğrenme görevi ve hakkı vardır. Türkiye halkının kullandığı diğer ana diller bölge meclislerinin kararıyla ikinci resmi dil olarak kullanılabilir" denildi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?