banner15

Türk TIR'ları İran üzerinden Irak'a ulaşacak

Irak'ta güvenliğin tehlikeye girmesi üzerinde Türk ihracatçılar Basra'ya ulaşmak için İran güzergâhını kullanmayı deniyor. Bunun için ilk deneme seferleri başladı.

Türk TIR'ları İran üzerinden Irak'a ulaşacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD’in Irak’ta ele geçirdiği ve çatıştığı şehirler nedeniyle Türk mallarını Bağdat, Basra gibi ülkenin güneyindeki merkezlere taşıyan yolların kapanması, nakliyecileri alternatif güzergâhlar arayışına soktu.

Habertürk'ten Seçkin Ürey imzalı habere göre, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), İran üzerinden doğrudan Basra’ya ulaşmayı deniyor. UND içinde Irak Çalışma Grubu, bu amaçla İran üzerinden Basra’ya ulaşacak bir test seferi düzenledi. UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, “7 kamyon İran üzerinden Basra’ya ulaşmak için yolda ilerliyor. Bu test sürüşünün sonuçlarına göre düzenli sefer konulup konulamayacağına bakılacak” diye konuştu.

Mevcut çatışma koşulları nedeniyle Bağdat’a ulaşmanın mümkün olmadığını belirten Nuhoğlu, “Bu yüzden Basra ve daha güneydeki ülkelere ulaşma yollarını arıyoruz” dedi. Düzenli bir organizasyon yapılıp yapılamayacağın söylemenin erken olduğuna dikkat çeken Nuhoğlu, “Ancak nakliye maliyetinin artacağı kesin” dedi. Türk kamyoncuları için İran’ın herhangi bir sorun oluşturmaşacağını belirten Nuhoğlu, “Orta Asya taşımaları İran üzerinden yapılıyor zaten. Hiçbir sıkıntı olmuyor. İranlı firmalarla ortaklaşa bir çalışma içine de girilebilir” ifadesini kullandı. Bilindiği gibi IŞİD’ın saldırıları ilk başladığında Musul’un düşmesi ve Tuzhurmatu’nun çatışma bölgesine dönüşmesiyle Türk mallarını güneye taşıyan iki rota da kapanmıştı. Nuhoğlu, “Süleymaniye’den güneye inmek pek mümkün görünmüyor” dedi.

IRAK PAZARI ÖNEMLİ

İhracatının yüzde 80’ini Irak’a yapan beyaz et ve yumurta sektörü ülkedeki gelişmeleri yakından takip ediyor. Kanatlı Tanıtım Grubu Başkan Yardımcısı Derya Pala, yumurta ihracının yüzde 75’inin ülkenin güneyinde tüketildiğini söyledi.

Pala, “Irak pazarını kaybetme şıkkını aklımıza bile getirmek istemiyoruz” dedi. Güneye sevkıyatın durduğunu söyleyen Pala, “IŞID yolları kestiği için mallar Kuzey Irak’ta depolarda bekliyor. Irak pazarının kaybedilmesi durrumunda sektör büyük sıkıntıya girer” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 11:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48