banner15

Türk vatandaşlarından son gün sandıklara yoğun ilgi

İtalya'nın kuzeyinde yaşayan Türk vatandaşları, 1 Kasım seçimleri için oy verme işlemlerinin son gününde, Milano Başkonsolosluğunda kurulan sandıklara yoğun ilgi gösterdi.

Türk vatandaşlarından son gün sandıklara yoğun ilgi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Como, Modena, Imperia gibi kentlerden otobüslerle Milano'daki başkonsolosluğa gelen vatandaşlar, zaman zaman uzun kuyruklar oluşturdu. Herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için hem başkonsolosluk çalışanları hem de parti temsilcileri, vatandaşlarla yakından ilgilendi. Bazı vatandaşlar oy vermeye Türk bayraklarıyla geldi.

KATILIMDA GEÇEN SEÇİMLERE GÖRE ARTIŞ VAR

İtalya'da yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 13 bin 787 Türk vatandaşından 10 bin 55'i Türkiye'nin Milano Başkonsolosluğu'na kayıtlı bulunuyor.

Türkiye'nin Milano Başkonsolosu olarak kısa süre önce görevine başlayan Hami Aksoy, seçimde oy verme işlemine yönelik yaptığı değerlendirmede, "7 Haziran seçimlerinde 3 bin 700 civarında vatandaşımız oy kullanmıştı. Bu seçimlerde sayıyı artırdık. Dün ve önceki gün bu rakam, geçen seçimlerde oy kullanılan ilk iki güne göre yüzde onarlık artış gösterdi. Bugün de oy kullananlarla birlikte şu ana kadar toplam sayı 4 bini geçmiş durumda ve 5 bine ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

Bugün, Avrupa genelinde 1 Kasım seçimlerinde oy verme işleminin son günü olduğunu hatırlatan Aksoy, "Bugün daha da fazla sayıda vatandaşımızın oy kullanmasını bekliyoruz. Çünkü vatandaşlarımız esas bugün işyerlerinde çalışmıyorlar. Keza bu sabahki gelen seçmen sayısının diğer günlere göre çok daha fazla olduğunu gördük" diye konuştu.

Milano'da son derece sakin ve huzurlu bir ortamda seçimleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Aksoy, Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı doğrultusunda bugün saat 21.00'e kadar oy verme işlemlerinin süreceğini ve seçimlerin Türkiye için hayırlı olmasını dilediklerini belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2015, 21:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35