banner15

Türk yardım kuruluşları her yerde

İHH, Yeryüzü Doktorları ve Cansuyu gibi vakıf ve dernekler hayırseverlerin bağışladığı kurban hisselerini dünyanın dört bir yanındaki fakirlere dağıtıyor

Türk yardım kuruluşları her yerde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Müslüman Malayların yaşadığı Patani bölgesinde kestiği 110 büyükbaş hayvanın etlerini yoksul ailelere dağıtmaya devam etti.

İHH ekibi, Narativa kentine bağlı Juju köyünde bulunan Şifa ve Furkan Kesik yetimhanelerinin yerleşkesinde kesilen büyükbaş hayvanların etlerini kesim alanına çağrılan yoksul ailelere teslim etti.

Müslüman Malaylar, İHH İnsani Yardım Vakfı ekibine teşekkür ederek poşet içine konulan etleri alıp evlerine döndü.

İHH İnsani Yardım Vakfı Güney Asya sorumlularından Mehmet Ayduran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı süresince et dağıtımlarının farklı bölgelerde devam edeceğini söyledi.

Bölgede yıllardır yoksul Müslümanlara ayni ve nakdi yardımda bulunduklarını anlatan Ayduran, köydeki iki yetimhanede 40 kimsesiz çocuğun barındığını kaydetti.

YERYÜZÜ DOKTORLARI

Yeryüzü Doktorları Derneği, Kurban Bayramı dolayısıyla Afrika'nın en yoksul 9 ülkesini kapsayan "Afrika Kurban Organizasyonu" ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor.

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, Somali, Kenya, Nijer, Çad, Gambia, Gana, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kamerun ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde kesilen kurbanlar, 150 noktada ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Kurban organizasyonuyla bayram coşkusunun yanı sıra yetersiz kırmızı et tüketimine bağlı olarak özellikle çocukların protein, mineral ve B12 gibi vitamin ihtiyaçları karşılandı, beslenme yetersizliğinden kaynaklanan hastalıkların önüne geçilmeye çalışıldı.

Kurban alımlarını Afrika ülkelerinden yaparak, bölge ekonomisine de katkı sağlayan dernek, bugüne kadar Somali, Kenya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijer, Sierra Leone ve Gana gibi ülkelerde 60 bin hisse kurbanı yoksul ailelere dağıttı.

Bayram boyunca Nijer ile Çad'ın köylerinde ve mülteci kamplarında kurulacak kliniklerle sağlık hizmetlerine erişimi sınırlı olan insanlara ve mültecilere sağlık hizmeti de verecek olan dernek, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere hastalara ulaşıp, tedavilerini gerçekleştirecek ilaçları da temin edecek.

CANSUYU

Batı Afrika ülkesi Mali'nin başkenti Bamako ile Sikasso ve Saga'da Türk hayırseverler tarafından bağışlanan kurbanlıkların kesimi tamamlandı.

Türk hayırseverlerin bağışladığı ve Cansuyu Derneği ekipleri tarafından mezbahalarda kesilerek paketlenen kurban etleri, dünyanın en fakir ülkelerinden Mali'nin başkenti Bamako ile Sikasso ve Saga kentlerinde önceden belirlenen ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Bamako'da 450, Segu'da 80 ve Sikasso'da 40 olmak üzere 570 büyükbaş hayvan kesildi. Cansuyu Derneği, yüzde 95'i Müslüman olan ülkede yaklaşık 100 bin yoksula ulaştı.

Cansuyu Derneği gönüllüleri, vekalet veren kişilerin isimlerini okuyarak kurbanlıkların kesimini kaydetti. Böylece isteyen yardımseverler, kurbanlıklarının görüntüsünü izleyebilecek. 

Kurban etlerinin bir kısmı, Cansuyu'nun partner kuruluşunda gönüllü olarak görev yapan ekipler aracılığıyla kent dışında kalan uzak bölgelere ulaştırdı.

Cansuyu Derneği'nin Türk yardımseverlerle yoksul Mali halkı arasında köprü kurması yerel halk tarafından takdir toplarken, devlet televizyonu ile bazı özel televizyon kanalları kurban kesimiyle dağıtımını görüntülerle halka duyurdu. 

12 milyon nüfuslu Mali, dünyanın en fakir ülkelerinden biri kabul ediliyor.

KIZILAY

Türk Kızılayı, 105 kurban hissesinin kesimini Ramallah’ta gerçekleştirdi.

Modern tesislerde, veteriner ve din görevlisinin de katılımıyla gerçekleştirilen kesime, Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel de katıldı.

Kesilen kurban hisseleri daha sonra Ramallah ve Kudüs’teki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. Filistinli ailelere ulaştırılan 105 küçükbaş kurban Batı Şeria’da, 60 büyükbaş kurban ise Gazze’de kesildi.

Kesilen kurbanlarda Başbakan Davutoğlu ve Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun da hissesinin bulunduğunu belirten Adıgüzel, kesim ve dağıtımda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Türk Kızılayı olarak 2006’dan beri vekaletle kurban kesim projesi yürüttüklerini ifade eden Adıgüzel, “Türk milleti olarak Filistinli Müslüman kardeşlerimizin dün olduğu gibi bugün de yanında olup kardeşliğimizi kıyamete kadar sürdüreceğiz” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun kurbanının Filistin’de kesilmesini bizzat kendisinin istediğini vurgulayan Adıgüzel, şunları kaydetti:

“Sayın Başbakanımızı Kurban Bayramı öncesi ziyaret ettik, vekaletlerini vererek kurbanlarının burada kesilmesini istedi. Gazze’ye, Filistin’e ilgimiz daha büyük çapta devam edecek. Ramallah’ta tapulu arazimiz var. Sayın Abbas bize bir dönümlük yer tahsis etti. Orada Kızılay veya bir Türk vakfı olarak inşaatımız olacak. Yani Filististin'e ilgimiz kıyamete kadar devam edecektir, diyebiliriz.”

Öte yandan Kudüs'te yaşayan Filistinliler, İsrail'in hayvan pazarı kurulmasını engellemesi ve kesim yasağı getirmesi nedeniyle kurbanlıklarını Batı Şeria'da kesti.

DENİZ FENERİ

Türkiye'den bağışlanan kurbanlar, Deniz Feneri Derneği tarafından Fildişi Sahili’nde kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Derneğin gönüllüleri, Fildişi Sahili'nin en büyük şehri ve eski başkenti Abidjan bölgesinde kesim yaparak kurban etlerinin dağıtımını gerçekleştirdi.

Gönüllülerden Şaban Durmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Abidjan bölgesinde Türkiye'den kendilerine verilen kurban vekaletleri ile Abidjan bölgesinde kesim yaparak yoksullara dağıttıklarını söyledi.

Kurban Bayramı’nı burada kutlamanın ve Türkiye’den kurbanlık bağışında bulunanların ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalarının mutluluğunu birlikte yaşadıklarını anlatan Durmaz, bağışçıların isimlerini tek tek okuyarak kurbanları kestiklerini, daha sonra kesilen kurbanları parçalara ayırarak belirlenen yerlerdeki halka dağıtımını yaptıklarını belirtti.

Kurban etlerini alan Abidjanlılar ise dernek gönüllülerine teşekkür ederek, bayram sevinçlerine ortak olunduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 13:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48