banner39

Türk yardım kuruluşları Nepal'de

Nepal'de dün meydana gelen depremden sonra AFAD, İHH, Yeryüzü Doktorları ve Cansuyu da bölgeye yardım malzemesi ve kırtarma ekibi gönderdi

Genel 26.04.2015, 10:27 26.04.2015, 14:46
Türk yardım kuruluşları Nepal'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nepal’de dün meydana gelen ve bin 900 kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası Türkiye’deki yardım kuruluşları da harekete geçti. AFAD ve Yeryüzü Doktorları bölgeye ekip gönderirken Cansuyu Derneği yardım malzemesi ulaştırıyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi'nin (AFAD) koordinasyon ve yönetiminde 65 kişilik arama-kurtarma ekibi, 7,9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Nepal'e yardım için yola çıktı.

AFAD'dan 26, İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'ndan 16, GEA'dan 13, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'nden (UMKE) 10 kişinin yer aldığı ilk ekip, Atatürk Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Katmandu seferini yapan uçağıyla Nepal'e hareket etti.

YERYÜZÜ DOKTORLARI YOLA ÇIKTI

Yeryüzü Doktorları medikal kurtarma ekibi, 7.9 şiddetindeki depremle sarsılan Nepal’e hareket etti. Arama kurtarma uzmanı Murat Yıldırım, Orkun Orman ve Doktor İlhan Öztürk’ten oluşan Yeryüzü Doktorları medikal kurtarma ekibi, 7.9 şiddetinde depremin meydana geldiği Nepal’e gitti.

Depremin ardından bir kriz masası oluşturan Yeryüzü Doktorları, arama kurtarma faaliyetlerinin yanı sıra bölgedeki tıbbi ihtiyaç analizini yapılması için üç kişilik uzman bir ekibi gece saat 01:00 uçağıyla bölgeye gönderdi.

Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kerem Kınık, depremin hemen ardından Nepal’deki ilgili kuruluşlarla iletişime geçip, onların yardım çağrısını insani yardım kuruluşlarının gündemine taşıdıklarını belirterek, ihtiyaç analizi yapılması için bölgeye medikal SAR konusunda uzman bir ekibi sevk ettiklerini ifade etti.

CANSUYU YARDIM GÖNDERİYOR

Cansuyu Derneği de Nepal Depremi için teyakkuza geçti. Dernek, Nepal için acil ilkyardım malzemeleri gönderiyor. Cansuyu aynı zamanda Nepal’deki partner kuruluşları aracılığı ile eksikleri tespit ettiriyor.

AKUT 40 KİŞİLİK EKİP HAZIRLADI

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Nepal'de meydana gelen depremde görev almak üzere 40 kişiden oluşan bir ekip hazırladı.

AKUT'tan yapılan yazılı açıklamada, Nepal'de meydana gelen 7.9 şiddetindeki depremin ardından Nepal hükümetinin uluslararası yardım çağrısı yaptığı hatırlatıldı.

Yardım çağrısının hem insani hem de arama kurtarma faaliyetlerini kapsadığı vurgulanan açıklamada, depremde binden fazla kişinin öldüğü, bin 700 kişinin yaralandığı ancak kayıp ve yaralı sayısının da artabileceğinin belirtildiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?