banner39

Türkiye 6. Bahçe Kongresi gerçekleşti

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde 400 Bilim adamının katılımıyla gerçekleşen Türkiye 6. Ulusal Bahçe Bitkileri Kongresi, Cuma günü sona eriyor.

Genel 06.10.2011, 19:25 06.10.2011, 19:31
Türkiye 6. Bahçe Kongresi gerçekleşti

Bilal Öylek / Dünya Bülteni / Şanlıurfa

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümünce organize edilen 6. Ulusal Bahçe bitkileri kongresi geniş katılım ile gerçekleşti.

Ziraat fakültesi konferans salonunda yaklaşık 400 Bilim adamının katılımıyla gerçekleşen kongre, Harran Üniversite Müzik bölümü öğrencilerinin söyledikleri Urfa türküleri ile başladı. Müzik dinletisinden sonra 6. Ulusal Bahçe Bitkileri düzenleme kurulu Başkanı Prfo. Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek’in açılış konuşması ile kongre başladı.

Şanlıurfa’da geniş katılımlı bir kongre yapmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Pakyürek’ Kongrenin duyuruya çıkması ile birlikte çok sayıda bilidiri bize ulaşıldı.gelen bildiriler bilim kurulu tarafından değerlendirilirken zorlandık, 192 meyve, 112 sebze ve 47 bağçılık dalında toplam 351 bildiri bize ulaşıldı. Yaklaşık 400 katılımcı ile gerçekleşen bu kongrenin çok faydalı olacağını umuyorum’dedi.

6.Ulusal Bahçe bitkileri kongre Başkanı Prof. Dr. Bekir Erol Ak ise yaptığı konuşmada şöyle dedi’ Bu kongreden dolayı bilim adamlarını Şanlıurfa’da ağırlamaktan çok mutluyuz. bahçe bitkileri 4 bilim dalında oluşmaktadır, bunlar sebze, bağ ve süs bitkileridir.fakültemizde son yıllarda yapılan ulusal ve uluslar arası toplantılar artmaktadır. bölüm olarak bir adet, ulusal sebze konusunda, ve 2 adet uluslar arası meyvecilik konusunda sempozyum yapılmıştır.

Ülkemiz coğrafik konumu ve değişik ekolojik özelliklere sahip olması nedeniyle Bahçe Bitkileri yetiştiriciliği bakımından çok önemli avantajlara sahiptir. Bu avantajlar sayesinde meyve, sebze, bağ ve süs bitkileri yetiştirilmesine olanak vermektedir. Dünyada, bahçe bitkilerinin yetiştiriciliğinde kullanılan yetiştirme tekniklerinde sürekli değişim ve gelişim meydana gelmektedir. Ülkemizde meyve, sebze, bağ ve süs bitkileri yetiştiriciliğindeki modern teknolojiler hızlı ve yaygın kullanım alanını bulmaktadır. ‘dedi. 

2007 yılında Erzurum’da beşincisi düzenlenen Ulusal Bahçe Bitkileri Kongresi’nin altıncısı GAP Bölgesi’nin merkezinde bulunan Şanlıurfa’da düzenlenecektir. 6. Bahçe Bitkileri Kongresi’nin ev sahipliğini yapmaktan dolayı ilimiz ve üniversitemiz adına büyük bir onur duyduklarını belirten Prof. Dr. Ak’ GAP; Cumhuriyet Döneminin en önemli bölgesel kalkınma projesidir. Proje alanı, Ülkemizin tarımsal arazi ve su potansiyelinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Sulamanın başlamasıyla birlikte tarımsal üretimde nispi bir artışın sağlanmasıyla bölgede ekonomik ve sosyal yapıda önemli değişimlere yol açmış bulunmaktadır. Tarımsal üretimdeki artışta Bahçe ürünleri de önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle yetiştirme tekniği ve bölge için yeni ürünlerin katkısıyla önemli gelişmeler olmuştur. Bölgenin ve Şanlıurfa’nın kültürel ve tarihsel dokusu da turizm bakımından ayrıca önem taşımaktadır.

Şanlıurfa’da düzenlenecek olan bu kongrenin amacı; meyve, sebze ve süs bitkileri ile bağcılık konusunda çalışan akademisyenleri, araştırma enstitüleri ile diğer kamu ve özel sektör kuruluşlarında bu alanlarda çalışan araştırmacı ve sektör temsilcileri ve diğer ilgilileri bir araya getirerek, bilgi ve deneyim paylaşımının sağlanacağı bir ortam oluşturabilmek ve bahçe bitkileri yetiştiriciliğinin geleceğinin şekillenmesine katkıda bulunmaktır. Ayrıca, Bahçe Bitkileri Kongresi’nin temel amacı, bahçe bitkileri konusunda yapılan çalışmaların ortaya koyduğu gelişmeleri tartışmak, sorun alanlarını araştırmak ve çözüm önerileri geliştirmektir. Böylece dünyada ve ülkemizdeki gelişmeleri de dikkate alarak, bu konuda hem üniversitelerde hem de kamu ve özel sektörde yapılan çalışmalar ile üreticilere önemli bir katkı sağlanmış olacaktır.’diye konuştu.

Kongre Başkanı Prof. Dr. Bekir Erol Ak’ın konuşmalarından sonra, Ziraat Fakültesi dekanı Prof.Dr. M.Ali Çullu, Harran üniversitesi Rektörü prof. Dr.İ.Halil Mutlu, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba, birer konuşma yaptılar.Kongreye, çok sayıda bilim adamı yanı sıra öğrencilerde hazır bulundu.

 

 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?