Türkiye gereksiz hurda ithalatı yapıyor

TÜDAM Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demircioğlu "Bir şirketin 100 birim ambalajlı ürün üretiyorsa bunun yüzde 35'ini geri toplamak zorunda” dedi.

Türkiye gereksiz hurda ithalatı yapıyor

Fahri Sarrafoğlu/ Dünya Bülteni 

Dönüşebilen Ambalaj Malzemeleri Toplayıcı ve Ayırıcıları Derneği (TÜDAM) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demircioğlu.Dünya Bültenine yaptığı açıklamada " Bir şirketin 100 birim ambalajlı ürün üretiyorsa bunun yüzde 35'ini geri toplamak zorunda olduğunu anlattı. Demircioğlu, aksi durumda ağır cezalar ödemek zorunda kalacaklarının altını çiziyor ve " Türkiye'de geri dönüşebilecek olan atıklar diğer çöplerle birlikte atıldığı için sokak toplayıcıları sistemin adeta kurtarıcısı olduğuna dikkat çekiyor.

BİRÇOK ÜLKEDEN İLERİDEYİZ

Demircioğlu Dünya Bülteni'ne yaptığı açıklamada Türkiye Geri Dönüşüm sektöründe sanıldığının aksine birçok ülkeden çok daha ileride olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Aklımıza gelebilecek hemen hemen tüm ürünlerin geri dönüşümü  mümkündür. Bunun yanısıra geri dönüşümü mümkün olmayan atıklar özellikle çimento üretim tesislerinde yakılarak enerji üretilmesinde kullanılmakta olup bu şekilde geri kazanıma dahil edilmektedirler. Geri kazanımında mümkün olmadığı yerde son çare olarak bertaraf yoluna gidilmektedir ki buda atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde depolanmaları anlamına gelmektedir."

HEDEF DAHA FAZLA ATIK TOPLAMA

TÜDAM üyeleri ambalaj atıklarının toplatılması geri dönüştürülebilmesi için lisans alan firmalar olduğunu dile getiren, Demircioğlu, sadece kağıt, plastik, metal ve cam atıkların toplanmasından sorumlu olduğunu belirtti. Gelişmiş ülkelerde bazı cinslerde şu anda en fazla yüzde 70 oranında toplama yapılabildiğini hatırlatan Demircioğlu, yurdumuzda toplanan malzemeler içinse bugünkü toplama oranlarının yüzde 30–45 arasında olduğunu kaydetti. "Bu anlamda Avrupa ortalamalarını yakalamak için kat etmemiz gereken epey yolumuz bulunmaktadır,"diyen Demircioğlu,   piyasaya sürülen ambalaj miktarı toplamda 4 milyon 668 bin ton olduğunu da sözlerine ekledi. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde yer alan hedefler yaklaşık 10 yıl içerisinde Avrupa'daki rakamları yakalayacağının altını çizen Demircioğlu, ancak Avrupa'nın birçok ülkesinde ve Türkiye'de hedeflerin üzerinde toplama gerçekleştirildiğini de vurguladı.

MİLLİ EĞİTİME ÇOK İŞ DÜŞÜYOR

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul çağındaki çocuklarda çevre bilinci artırmaya yönelik çalışmaları bulunduğunu da belirten Demircioğlu, asıl üzerinde durulması  gereken verilen bu eğitimlerin neden başarıya ulaşmadığı, başarıya ulaşabilmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde konuşulması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: "Çocuklarımıza verilen eğitimlerin kalıcılığının sağlanabilmesi için, öğrencilerin öğrendiklerini hayatlarına uygulayabilmeleri gerekmektedir. Aksi, halde öğrenilenler kısa süre içerisinde hafızalardan silinecektir ve davranış halini almayacaktır. Ülkemizde, ne yazık ki gelişmiş bölgelerin haricinde kaynağında ayrı toplama sistemleri mevcut değildir, bu bölgelerde ne kadar etkin bir sistem olduğuda tartışmaya açık bir konudur."

SEÇİM SONRASI AFİŞLER DEĞERLENDİRİLECEK

TÜDAM üyelerinin tamamının Türkiye genelinde anlaşma yaptıkları belediyelerde seçim sonrası dönemde etkin toplama yapmak üzere gerekli tedbirleri aldığını sözlerine ekleyen Başkan Demircioğlu, Türkiye genelinde yaklaşık 3 bin belediye mevcut olup bunun şu ana kadar 260–270 tanesi TAT lisanslı firmalarla anlaşma yaptığını bu nedenle TÜDAM üyelerinin sorumluluğu anlaşma yaptığımız belediyeler ile sınırlı olduğunu hatırlattı. Daha çok belediye ile anlaşma yapılması ile seçim sonrası hem çevre temizliğinin kısa sürede yapılacağını hem de geri dönüşümün artacağını da söyleyen Demircioğlu, "Hükümetimizin TAT (toplama Ayrıma ve Tesisi) lisansına sahip firmaları teşvik programına özellikle koyması gerekmektedir. Bu durum öncelikle gelişmiş bölgeler için yapılmalıdır. Çünkü tüm bu atıklar nüfusun yoğun ve gelir seviyesinin yüksek olduğu yerlerde daha fazla çıkmaktadır. Bu nedenle teşvikin özellikle gelişmiş bölgeler için verilmesi esas olmalıdır."dedi.

GEREKSİZ HURDA İTHALATI YAPILIYOR

Elektrikte atık toplama firmalarına özel indirim sağlanması gerektiğine işaret eden Demirciğlu, bazı atıkların Türkiye'de yeterince toplanamadığından gereksiz yere yurtdışından ithalatının yapıldığına dikkat çekerek bu durum daha pahalı olup hem de beraberinde Türkiye için birçok riski de yanında getirmektedir, açıklamasını yaptı. Özellikle metal hurdası konusunda Türkiye Dünyanın 1. numaralı ithalatçısı olduğunun altını çizen Demircioğlu, getirilecek teşvikler emek yoğun olan bu sektörün gelişmesine neden olacak olup bu şekilde işsizliğinde bir nebze olsun azalmasına ve ithalatın azalmasıyla döviz tasarrufuna da yol açacaktır, dedi.

EN BÜYÜK ATIK ORGANİZASYONUNDA TÜRKİYE'DE VAR

TÜDAM şu anda Dünya'nın en büyük atık organizasyonu olan BIR (Bureau of International Recycling)'ın üyesi olduğunu söyleyen Başkan Demircioğlu, ayrıca, Türkiye'den BIR'a üye tek Sivil Toplum Örgütü'nun TÜDAM olduğunu belirtti.  Bu kurumun yılda 2 kez düzenlediği ve atık sektöründeki gelişmelerin (dünya ve ülkeler bazında) değerlendirildiği toplantılara katıldıklarını da sözlerine ekleyen Demirciğlu, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Ayrıca, AB tarafından desteklenen ve Çevre ile ilgili çalıştaylara da katılım sağlamaktadır. BIR'ın 2010 yılı içerisinde TÜDAM'ında desteğiyle gerçekleştirdiği ve İstanbul'da düzenlenen toplantısına Dünyanın farklı ülkelerinden 1000 kişinin üzerinde katılım sağlandı. Bunun yan ısıra TÜDAM, ülkemizde düzenlenen ulusal veya uluslararası sempozyum, paneller vb. konuşmacı bazında katılım sağlamaktadır."

Geri dönüşümü mümkün olana atıklar şunlar:

Kauçuk, Plastik, Cam, Kağıt, Ahşap Palet, Atık Yağ, Organik Atıklar, Elektronik Atıklar, Tekstil Atıkları,

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 14:31
banner53
YORUM EKLE

banner39