banner39

Türkiye ile İran arasında tek gümrüğe geçiliyor

Türkiye ile İran arasında tek gümrük uygulamasına geçilmesi için teknik çalışmalar başladı

Genel 04.02.2015, 14:57 04.02.2015, 15:04
Türkiye ile İran arasında tek gümrüğe geçiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye ile İran arasında tek gümrük uygulamasına geçilmesi için teknik çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerde gelinen durum ve ortak projeler hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Canikli, “Son aylarda gerçekten ilişkilerimiz çok yoğun bir ivme kazandı. Bunun altını çizelim, bu gerçekten çok önemli. Zaman zaman geçmişte bazı sıkıntılar yaşadık. En son biliyorsunuz tır geçişleri ile ilgili bazı problemlerimiz olmuştu onlar hep çözüldü. Son olarak da Tercihli Ticaret Anlaşması yürürlüğe girdi. Sanıyorum bazı şu veya bu şekilde ortaya çıkan önyargılı kanaatlerin büyük oranda ortadan kalktığını, her iki taraf açısından da nötr ve objektif bir yaklaşımın hakim olduğunu söyleyebiliriz. Bu çok güzel bir gelişme” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, iki ülke arasındaki ilişkilerde “yeni bir dönüm noktası” yaşandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bugün bunun yansımalarını görüyorsunuz. Önümüzdeki dönemlerde bunları daha da çok göreceksiniz, daha da hızlanacak inşallah. Tahran temasları kapsamında İranlı makamlarla yaptığım görüşmelerin tümünde bu kararlılığı ve bu iradeyi gördüm. Sadece konuşan, müzakere eden bir yaklaşım değil, aynı zamanda hayata geçiren, bir an önce sonuçlandıran bir kararlılığı ve anlayışı gördük. Dolayısıyla bu ilişkilerin gelişmesine yansıyacaktır. Önümüzdeki günlerde bunu hep birlikte göreceğiz.”

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin rahatlatılması için tek gümrük uygulamasına geçileceğini ifade eden Canikli, “Tek gümrük uygulaması için teknik çalışmalar başlatıldı. Bu konu da gündeme geldi. Bunu da görüştük. Bu konudaki kararlılığımızı ifade ettik karşılıklı olarak. Şimdi arkadaşlarımız teknik çalışmaları en kısa zamanda tamamlayacaklar. İran’dan teknik bir heyet gelecek Türkiye’ye. En kısa zamanda tamamlayıp inşallah uygulamaya koyacağız. Bunun şu anda sadece teknik detaylarını tartışıyoruz. Siyasi irade olarak kararlılığımızı ortaya koyduk” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, tek gümrük uygulamasının yanı sıra başka ortak projelerinde devam ettiğine işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Birkaç konu daha var, onları yetiştirmeye çalışacağız inşallah. Tabii tek tek isim vermeyelim şimdi, son anda hazırlayamazsak, yetiştiremezsek bir yanlış anlama olabilir. Ama biz yetiştirmeye çalışacağız inşallah. En az birkaç tanesini eğer Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretine yetiştirirsek, esasında ilişkilerimiz açısından da çok iyi bir nokta olur. Hem de Cumhurbaşkanımızın ziyaretini taçlandırmış oluruz bir şekilde.”

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?