Türkiye, ilk iftarın coşkusunu yaşıyor

Onbir ayın sultanı Ramazan'ın ilk iftarında inananlar, camilerin bahçelerini, iftar çadırlarını doldurdu.

Türkiye, ilk iftarın coşkusunu yaşıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam alemi Ramazan ayını büyük bir coşku içinde karşıladı. Dün akşam ilk teravih namazını kılan ve sahurunu yapan Müslümanlar bu akşam da ilk iftarını açtı. İstanbul'da her yıl olduğu gibi iftar çadırları da doldu taştı.

Fatih Belediyesi'nin Eminönü Meydanı'na kurduğu iftar çadırında İstanbul Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından iftar verildi. Saatler öncesinden iftar kuyruğuna giren vatandaşlar, büyük bir heyecanla iftar vaktinin gelmesini bekledi.

İSTANBUL'DA İLK İFTAR

Vatandaşlar iftar kuyruğunda beklerken mehter takımı da konser verdi. Bu sırada İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de vatandaşların heyecanına ortak oldu. Ezanın okunmasına kısa bir süre kala iftar çadırına gelen Vali Mutlu, Fatih Belediye Başkanı Demir ile birlikte temsili olarak kurulan top aracının başına geçti.

Ezanın okunması ile birlikte Vali Mutlu ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, çok sayıda vatandaşın katıldığı Ramazan'ın ilk iftar yemeği öncesinde birlikte temsili olarak top atışı gerçekleştirdi. 

Temsili top atışının ardından Vali Mutlu, vatandaşların arasına oturarak iftarını açtı. Ramazan ayının gelmesini sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden vatandaşlar, çadırda iftar yapmanın ayrı bir zevki olduğunu belirtti.

İftar çadırında Vali Mutlu, Vali Yardımcısı Mustafa Altuntaş, Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş ve Fatih Belediye Başkanı Demir, vatandaşlarla birlikte iftar yaptı.

Vali Mutlu, iftar yemeğinden sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, on bir ayın sultanı Ramazan'ın bir rahmet ve merhamet ayı olduğunu belirterek, ''Diliyorum ki herkesin gönlünde bu ay, Ramazan'ın bereketine uygun, güzelliklerin çok daha fazla yaşandığı ve bir sevgi, kucaklaşma ve yardımlaşma ayı olarak idrak edilsin. Bu ayda çok farklı etkinliklerle Ramazan kültürü yaşatılacak. Ülkemizde ve dünyamızda bir barış dini olan İslamiyet'in mesajına uygun bir Ramazan ayının yaşanması en büyük dileğimiz ve duamızdır'' şeklinde konuştu.

İftar yemeğinden önce Fatih Belediyesi Mehteran Takımı konseri, sema gösterisi ve eski İstanbul'u temsil eden gösteriler yer aldı.

Fatih Belediyesince kurulan iftar çadırında Ramazan boyunca her gün 5 bin kişiye iftar yemeği verilecek.

Öte yandan iftar sırasında çadırda elektrikler kesildi. Vali Mutlu ve beraberindekiler karanlıkta iftarını yapmak zorunda kaldı. Bir süre elektriğin gelmesini bekleyen yetkililer iftarını yaptıktan sonra çadırdan ayrıldı

DENİZLİ'DE 5 BİN KİŞİLİK İFTAR ÇADIRI

Denizli Ticaret Odası (DTO) tarafından beş bin kişiye iftar yemeği verildi.

DTO tarafından Denizli Belediyesinin Bayramyeri'nde kurduğu iftar çadırında beş bin kişiye yemek ikram edildi.

Belediyenin hayırseverler iş birliğiyle Ramazan boyunca kimsesiz ve maddi durumu iyi olmayanlarla, çeşitli nedenlerle evinde orucunu açamayacak kişilere bir ay boyunca hizmet verdiği iftarın ilk günkü maliyetini DTO karşıladı.

Çadırda düzenlenen ilk iftar yemeğinde Denizli Valisi Yavuz Erkmen, MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, Denizli Ticaret Odası Başkan Necdet Özer, vali yardımcıları ve daire müdürleri katıldı.

MADEN OCAĞINDA İLK İFTAR

Kastamonu'nun Küre ilçesindeki Eti Bakır A.Ş tarafından işletilen maden ocağında çalışan işçiler, yerin 150 metre altında kurdukları iftar sofrasında biraraya geldi.

İftar saati yaklaşınca mola verip tabldotlarına yemeklerini koyan işçiler, işçilerden eski din görevlisi Nihat Buğdaycı'nın okuduğu ezan ile oruçlarını açtılar.

Menülerindeki çorba, pilav, et yemeği ve karpuzu afiyetle yiyen işçiler, ramazanın ilk iftarında ailelerinden ayrı olmanın burukluğunu yaşadıklarını anlattılar. Buna rağmen ekmek parası için yerin 150 metre altında olduklarını belirten işçiler, arkadaşlarıyla birlikte herkesin tadamayacağı hoş bir iftar yaşadıklarını söylediler.

İşçilerden Nihat Buğdaycı, iki yıl vekil imamlık yaptıktan sonra maden ocağında işe başladığını ve yaklaşık 2,5 yıldır burada çalıştığını belirterek, ramazanı yer altında yaşamanın farklı ve değişik bir duygu olduğunu kaydetti.

Vardiya şefi olan Maden Mühendisi Metin Çabuk da günün tüm yorgunluğunu iftar sofrasında attıklarını anlatarak, oruçlarını açtıktan sonra söyledikleri ilahi ve türkülerle hoş vakit geçirdiklerini vurguladı.

Maden işçisi Muzaffer Acar ise ibadetin nerede yapıldığın değil ne şekilde yapıldığının önemli olduğunu dile getirerek, ''Evimizde ne yiyorsak çok şükür burada da aynılarıyla iftar yapıyoruz. Evimizden çoluğumuzdan çocuğumuzdan ayrı bir ramazan geçirsek de halimize çok şükür bir eksiğimiz yok'' diye konuştu.

Toplam 170 kişinin çalıştığı maden ocağında, 40'ar kişilik 3 vardiya sistemiyle çalışan işçiler günde 1500 ton bakır madeni çıkartıyor.

KEÇİÖREN'DE 2. ULUSLARARASI RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Ramazan'ın globalleşen dünyada global bir değer olarak bütün dünyaya manevi bir iklim yaydığını söyledi.

Keçiören 2. Uluslararası Ramazan Etkinliği, 28 ülkeden büyükelçi ve büyükelçilik temsilcilerinin katıldığı ilk iftarla başladı. İftarda, yabancı konukların yanı sıra TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek ve bazı milletvekilleri de yer aldı.

Devlet Bakanı Kavaf ve diğer konuklar, iftarın ardından belediye binasının yanında kurulan ''Ramazan Meydanı''nın açılışını yaptı.

Alanda yer alan katılımcı ülkelerin tanıtıldığı stantları gezen Kavaf, burada yaptığı konuşmada, Ramazan'ın birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma duygularının yükseldiği, manevi iklimin yoğun yaşandığı bir ay olduğunu söyledi.

Ramazan'ın getirdiği barış ve kardeşlik iklimini bugün yabancı konuklarla paylaşma imkanı bulduklarını anlatan Kavaf, Keçiören Belediyesinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da uluslararası katılımla çok zengin bir program hazırladığını belirtti.

Kavaf, ''Globalleşen dünyada çok hızlı bir kültürel etkileşim de globalleşmeden nasibini alıyor. Bu anlamda Ramazan ayı globalleşen dünyada global bir değer olarak bütün dünyaya manevi bir iklim yayıyor'' dedi.

Keçiören'in Türkiye'nin en büyük ilçelerinden olduğunu, belediyenin hem alt yapı hem sosyal belediyecilik anlamında örnek çalışmalar sergilediğini belirten Kavaf, kendilerine sınırları aşan manevi duygularla ve kardeşlik duygularıyla Ramazan'ın ilk gününde yabancı konuklarla aynı sofrada iftar yapmanın güzelliğini yaşattığı için Keçiören Belediyesine teşekkür etti.

Belediye Başkanı Mustafa Ak da Ramazan'ın dostluk, kardeşlik, hoşgörü ve dayanışmanın üst düzeyde olduğu kutsal bir ay olduğunu belirtti.

Ramazan'ın sadece Müslüman ülkeler için değil, diğer ülkeler için de önemli olduğunu anlatan Ak, şunları söyledi:

''Dünyada dostluk ve barış için herkesin yapabileceği bir şeyler vardır. Bu nedenle biz de Keçiören Belediyesi olarak Ramazan'ı farklı ülkelerin vatandaşları olan ve farklı dilleri konuşan ama kardeş kabul ettiğimiz insanlarla kutlamaya karar verdik. 

 

İlkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz birtakım etkinlikler düzenledik. Bu bizim için sınırlar ötesi kardeşlik projesidir. Bu etkinliklerle ramazanın kardeşlik mesajını sınırlar ötesine taşıdık.''

Haluk İpek de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilk iftarı Keçiören Belediyesinin etkinliğiyle karşılamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İpek, Ramazan ile manevi iklimin bir çok coğrafyada ruhları sardığını belirterek, Ramazan'ın tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini diledi.

Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin ve Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf da konuklar adına konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, konuk ülkeleri de temsil eden dans gösterileri sunuldu.

ÇORUM PROTOKOLÜ İLK İFTARI VATANDAŞLARLA BİRLİKTE YAPTI

Çorum Valisi Nurullah Çakır, Milletvekili Agah Kafkas ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Ramazan'ın ilk iftarını çadırda vatandaşlarla birlikte yaptı.

On bir ayın sultanı Ramazan ayının ilk iftarı bugün yapıldı. Çorumlular saat 19.54'de okunan akşam ezanıyla birlikte ilk oruçlarını açtılar. İftar vakti evlerine yetişemeyenler, öğrenciler ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar ise Çorum Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırında bir araya geldiler. Kültür Sitesi yanındaki otopark alanına kurulan Ramazan Çadırı'nda her gün bin kişilik iftar yemeği verilecek. Çadırda ilk iftar bugün verildi. İftar sofrasının maliyetini ise As İnşaat tarafından karşılandı. Ramazan'ın ilk iftarı için çadıra, Çorum Valisi Nurullah Çakır, Milletvekili Agah Kafkas, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan ile aileleri de geldi.

Çadır önünde toplanan vatandaşlarla sohbet eden protokol üyeleri, daha sonra çadıra geçtiler. Bu arada Çorum Valisi Nurullah Çakır, Binevler'den geldiğini söyleyen yaşlı bir amcayla yakında ilgilendi. Vali Çakır, elinden tutarak çadıra birlikte girdiği yaşlı amcayı ailesinin yanına oturttu. Ezanın okunmasıyla birlikte iftar çadırını dolduran vatandaşlar hep birlikte oruçlarını açtılar. Konuklar, canlı müzik eşliğinde iftar yemeklerini yedi.

Yemek sonrası konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 30 gün boyunca çadırda iftar yemeği verecek hayırseverlere teşekkür etti. Geçen yıla göre yemeğe katılım sayının arttığını söyleyen Külcü, iftar çadırında güzel bir ortam oluşturduklarını dile getirdi. Külcü, "İstanbul'da öğrencilik yıllarımda Ramazan ayında bu tür çadırlara giderdim. Orada binlerce insanla birlikte orucumuzu açardık. Bunlar güzel anılar olarak kaldı. Burada hem güzel bir ortam oluşturmak hem de ihtiyaç sahiplerine Ramazan'da sıcak yemek sunabilmek amacıyla bir kez daha bu çadırı hizmete açtık. Evinde yemek hazırlamakta zorlananlara burada masa hazırlamak bizim görevimiz. Herkes gönül rahatlığıyla gelip burada iftarını yapabilir" dedi.

Vali Nurullah Çakır ise, Çorum Belediyesi'nin öncülüğünde açılan iftar çadırında herkesin bir araya geldiğini söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Ramazan'da güzel geleneklere sahip olduğumuzun altını çizen Vali Çakır, şunları söyledi: "Bu ayda yardımlaşma duygusu artıyor. Hayırseverler evinde yemek olmayanları unutmuyor. Belediye olsun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olsun bizlerde halkımıza yardım ediyoruz. Ayrıca Ramazan'ın sağlık ve huzurlu bir ortamda geçmesi için jandarma, polis ve sağlık ekipleri özverili bir şekilde çalışıyor. Yardımlaşma ortamına katkı sağlayan gizli kahramanları tebrik ediyorum ve hayırları kabul olsun diyorum."

ŞİŞLİ'DEKİ İFTARDA FARKLI DİNLERİN CEMAAT TEMSİLCİLERİ BİR ARAYA GELDİ

Şişli Belediyesince düzenlenen iftar yemeği, farklı dinlerin cemaat temsilcilerini bir araya getirdi.

Şişli Belediyesinin Mecidiyeköy'de kurduğu iftar çadırında Ramazan'ın ilk gününde, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Şişli Müftüsü Ahmet Tüccar, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ ve Fener Rum Patrikhanesinden Peder Benjamin ile çok sayıda vatandaş iftar yemeğinde bir araya geldi.

Burada konuşan Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, Ramazan'ın varlık, bereket, güzellik ve yardımlaşma ayı olduğunu, bu ayda, bugünkü gibi sevgi ortamının, sevgi sofralarının ülkenin her noktasında kurulması gerektiğini söyledi.

Sarıgül, Ramazan ayının ilk günü Şişli'deki 22 noktada ve yurtlarda iftar yapıldığını, Ramazan'ın birlik, beraberlik ve dayanışmayı artıran bir ay olduğunu bildirdi.

Şişli Belediyesi olarak Ramazan'da ilçenin ekonomik düzeyi düşük mahallelerinde yaşayan vatandaşlara yardımda bulunacaklarını ifade eden Sarıgül, bu yardımlaşma kampanyasında birden çok gönüllü vatandaşın çalıştığını kaydetti.

Sarıgül, ''Ramazan ayı, dargınların barıştığı, bütün duaların kabul olduğu bir aydır. Bu ayda yapılan bütün yardımların en üst düzeyde kabul göreceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Türkiye Musevileri Hahambaşı Haleva da oruç ayının dostluk ve barış içinde yaşanması, bayramın da hep beraber geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Ateşyan da Tevrat ve İncil'e göre de kutsal gün ve ayların birliktelik içinde geçirilmesi gerektiğini kaydederek, ''Tanrı sevgidir ve biz o sevgiyi Tanrı'nın çocukları olarak her zaman yaşatacağız'' dedi.

Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ ise Allah'a inanan biri olarak tüm dinlerin temsilcilerinin bir arada olduğunu görmekten gurur duyduğunu ifade ederek, bıkmadan usanmadan dua edilmesi gerektiğini, güzelliklerin duayla geleceğini belirtti.

Şişli Müftüsü Tüccar ise Ramazan'ın kardeşliğin ve beraberliğin gelişmesine katkı sağladığını vurgulayarak, diğer dinlerin ruhani liderleriyle bir arada olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

 ULUCANLAR CEZAEVİNDE İFTAR YEMEĞİ

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Anayasanın geçici 15'inci maddesi'nin kaldırılmış olmasının bile bir değer olduğunu belirterek ''Bu değeri ifade edemeyenler var. Onlara üzülüyorum. İnşallah bu Ramazan'ın bereketi, onların da bu yanlış değerlendirmelerini kuşatır'' dedi.

Yazıcı, Altındağ Belediyesinin, restore ettiği Ulucanlar Cezaevinde düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Bakan Yazıcı, belediyenin davet ettiği vatandaşlarla orucunu açtı.

İftar davetleri arasında Altındağ Belediyesinin davetini, Ulucanlar Cezaevinde olduğu için kabul ettiğini belirten Yazıcı, burada iftar yapmanın çok nostaljik olduğunu söyledi.

Cezaevinin restore edilerek sosyal fonksiyon gören bir yer haline getirilmesinin kendisine sinerji verdiğini belirten Yazıcı, ''Çok insanlar burada yatmış, çok infazlar yapılmış. Elbette ki ülkede cezaevi olacak. Cezaevinin olmadığı yerde cezalandırma yok demektir. Esas olan o cezanın kamu vicdanını da rahatlatacak ölçüde ve şekilde olmasıdır.

Her şeye rağmen Türkiye iyi yolda. Gidişimizin doğruluğu, milletimizin buna inancı, birliğimiz bütünlüğümüz bizim en büyük zenginliğimizdir'' dedi.

12 Eylülde yapılacak referandumun halka farklı takdim edildiğini ifade eden Bakan Yazıcı, Anayasa değişikliğinin bir partinin değil

Türkiye'nin bir projesi olduğunu kaydetti. Anayasa değişikliğinin referandumda kabul edilmesiyle Türk halkının kazançlı çakacağını belirten Yazıcı şöyle konuştu:

''Özgür bireylerin oluşturduğu toplumlarda huzur ve refah vardır. Kalkınmanın temel dinamiği olan güven ve istikrardır. Güven ve istikrarı siz açık toplumla sağlayabilirsiniz. Konuşan toplumlardan zarar gelmez, konuşan insandan da zarar gelmez. Bu Anayasa değişikliği ile insanlar daha fazla hak kullanacak, daha fazla sorgulayacak, birey olmanın hazzını yaşayacak.''

Anayasanın geçici 15. maddesinin kaldırılmış olmasıyla darbeye teşebbüs edenlere yargının konusu olursun mesajı verildiğini kaydeden Hayati Yazıcı, ''Bu bile önemli bir değerdir. Ama bu değeri ifade edemeyenler var. Onlara üzülüyorum. İnşallah bu Ramazan'ın bereketi, onların da bu yanlış değerlendirmelerini kuşatır, hep beraber Türkiye'yi daha güzel noktalara taşırız'' dedi. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de Ulucanlar Cezaevinin bir kültür ve sanat merkezine dönüştürüldüğünü, açılışının da Ramazan Bayramı'ndan sonra yapılacağını söyledi.

Kapatılan Ulucanlar Cezaevinin kadınlar koğuşu restore edilerek kafeterya haline getirildi. Altından Belediyesi, Ramazan boyunca her gün farklı bir mahalleden ihtiyaç sahiplerini iftarda buraya davet edecek.

CHP'Lİ VE AK PARTİLİ BAŞKANLAR İFTARDA BULUŞTU

Onbir ayın sultanı Ramazan'ın ilk iftarında Antalyalı belediye başkanları bir araya geldi. CHP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu 2 bin kişilik iftar çadırının ilk konukları da AK Parti'li Kepez Belediye Meclis Üyeleri oldu.

Turizmin başkenti Antalya'da da onbir ayın sultanı Ramazan coşkuyla karşılandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Atatürk Caddesi'nde Kapalı Spor Salonu'nun yanında yer alan çadırda Antalyalılar metrelerce kuyruk oluşturdu. Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinin de Ramazan'ın ilk gününde halkla birlikte oruç açması ise vatandaşları sevindirdi. İftar çadırına gelen vatandaşların yoğun ilgisini gören Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, vatandaşları teker teker selamlayarak Ramazanlarının hayırlı olmasını diledi. Daha sonra meclis üyeleri ile birlikte sofraya oturan Mustafa Akaydın'ın birde misafiri geldi. Ezan okunmasına 5 dakika kala Antalya'nın Kepez İlçesi Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve kurmaylarının da Büyükşehir Belediyesi'nin iftar çadırına gelmesi vatandaşları ve basın mensuplarını şaşırttı. Daha sonra Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'yü yanına oturtan CHP'li Mustafa Akaydın, ezanın okunmasıyla birlikte oruçlarını açtı.

Daha sonra bir konuşma yapan Mustafa Akaydın, iftara gelen davetlilere teşekkür ederek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diledi. Ramazan ayında tüm Antalyalı hemşerilerine sağlık ve mutluluklarda dileyen Başkan Akaydın, "Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum. İnşallah daha nice Ramazanlar daha bir arada olmak dileğiyle Ramazanınızı tekrardan tebrik ediyorum." dedi.

20 BİN KİŞİ TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ VE FESHANE'DEKİ İFTARDA BULUŞTU

Eyüp Belediyesi, Ramazan ayının ilk gününde 20 bin kişiyi iftarda buluştu. Eski Galata Köprüsü üzerinde ve Feshane bahçesindeki iftar programına Anayasa Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Eyüp Belediyesi, Feshane bahçesi ve eski Galata Köprüsü üzerinde "Eyüp Sultan İftarı" adıyla program düzenledi. Ramazan ayının ilk iftarında yaklaşık 20 bin kişi, birlikte oruçlarını açtı. Vatandaşlar, aileleriyle birlikte katıldığı programda birlikte iftar etmenin hazzını doyasıya yaşadı.

Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, 20 binin üzerinde vatandaşı bir araya getirmikten dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Kavuncu, Eyüp Sultan'ın manevi atmosferinin insanlardaki birlik ve beraberlik duygularını artırdığını dile getirdi. Anayasa değişikliğinin oylanacağı 12 Eylül referandumuna da değinen İsmail Kavuncu, vatandaşların bu birlik ve beraberliğini sandık başında da göstereceğine inandığını ifade etti. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da konuşmasında vatandaşlardan referandumda 'evet' oyu kullanmalarını istedi.

Klasik Türk Müziği ve Tasavvuf Müziği'nin usta ismi Ahmet Özhan da etkinlik çerçevesinde konser verdi.

VALİ KARALOĞLU ORUCUNU, İFTAR ÇADIRINDA AÇTI

Van Valisi Münir Karaloğlu, orucunu Valilik tarafından kurulan iftar çadırında açtı.

Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kentin 3 noktasına iftar çadırı kuruldu. Vali Karaloğlu ile AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, Hacıbekir Mahallesi Lütfiye Binnaz Saçlı İlköğretim Okulu bahçesine kurulan çadırı ziyaret ederek, vatandaşlarla iftar yemeğini yedi.

Karaloğlu, ''3 iftar çadırında her akşam yaklaşık 2 bin vatandaşımıza iftar yemeği verilecek. Vanlı hemşehrilerimizle bu çadırlarda iftar sofrasını paylaşmak istiyoruz. İmkanı olanların bu çadırlarda iftar vermesini arzuluyoruz. Mekanlar gayet güzel oldu. Çadırlarda kültürel etkinlikler de olacak. Ramazan boyunca her akşam çocuklara, gençlere ve büyüklere yönelik etkinliklerimiz olacak'' dedi.

Öte yandan Milletvekili Orhan, iftar çadırından ayrılırken karşılaştığı yaşlı kadınla Kürtçe sohbet etti. Gülşen Orhan, sıkıntısını dinlediği kadına para yardımında bulundu, evine yemek götürülmesi talimatını verdi.

Yemeğe, Emniyet Müdürü Ayhan Falakalı, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanı Zahir Kandaşoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Faruk Alpaslan, Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

 DEVLET BAKANI AYDIN, İLK ORUCUNU İFTAR ÇADIRINDA AÇTI

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ramazan ayının ilk orucunu İzmir'de iftar çadırında açtı.

Kordelyalı İşadamları Derneğince Karşıyaka'daki Atatürk Bulvarı'nda kurulan çadırda, iftar sonrası konuşan Bakan Aydın, Ramazan'ın ilk gününde herkesin huzur içinde olduğunu belirterek, bu huzurun devam etmesini diledi.

Aydın, iftar çadırında bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, çadırın kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Cahit Kıraç da Ramazan'ın bereket ve sabır ayı olduğuna dikkati çekerek, ilk orucunu 3 yıldır burada kurulan çadırda açtığını kaydetti.

İftara, İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye, Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Emin Avcı ile Tanzanya'daki Türk okullarında eğitim gördükten sonra dil eğitimi için 2 haftalığına İzmir'e gelen Tanzanyalı öğrenciler de katıldı.

SİVAS VE KOCAELİ'DE İLK İFTAR

Sivas'ta Ramazan ayının ilk günü bin kişi iftar şemsiyesinde orucunu açtı. Vali, garnizon komutanı, belediye başkanı, alay komutanı ve emniyet müdürü de eşleriyle birlikte iftar şemsiyesinde iftar etti.

Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneği tarafından hazırlanan bin kişilik iftar şemsiyesine vatandaş büyük ilgi gösterdi.

Vali Ali Kolat, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Muammer Bayram, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Jandarma Komutanı Kıdemli Kurmay Albay Murat Arslan, Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan, tarihi Buruciye Medresesi yanında kurulan iftar şemsiyesinde eşleri ile birlikte iftar açtı. Öte yandan, iftar öncesinde Sivas Belediyesince oluşturulan Hanımeli Çarşısı'nın açılışı yapıldı.

Kocaeli'de ise Büyükşehir Belediyesince 6 bin 500 kişiye açık havada iftar yemeği verildi.

 Kocaeli Fuar alanına 3 bin 500 kişilik, Doğukışla Gençlik Parkı'nda da 3 bin kişilik iftara katılanlar, ezan saati yaklaştığında uzun kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlara iftar saatinden yarım saat önceden ezogelin çorbası, kavurma, pilav ve ayran dağıtıldı.

Bu sırada, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince iftar saatinde sokakta olan vatandaşlara, otobüs durakları ve parklarda, hurma, kek, su ve meyve suyundan oluşan 5 bin iftariyelik dağıtıldı. Ayrıca evinde yemek yapamayacak, ihtiyaç sahibi 2 bin aileye de donmuş gıda ulaştırıldı. Fuar alanındaki iftarın ardından ise şiir dinletileri, konserler ile çocuklara yönelik animasyon gösterileri düzenlendi.

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ İLK İFTARI IĞDIR'DA SAĞLIK ÇALIŞANLARIYLA YAPTI

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ilk iftarını Iğdır'da sağlık çalışanlarıyla birlikte açtı.

Çeşitli görüşmeler için Iğdır'a gelen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ Iğdır Kültür sarayında partililerle bir araya gelerek referandumu değerlendirdi. Buradan sonra Iğdır Devlet Hastane'sini ziyaret eden Bakan Akdağ, AK Parti Iğdır Milletvekili Ali Güner, Iğdır Valisi Amir Çiçek, İl Sağlık Müdürü Dr. Seyfettin Yeşilboğa, Baş Hekim Uzm.Dr. İsmail Hakyemez ve sağlık personelleri ile birlikte iftarını açtı. Bakan Akdağ, burada yaptığı konuşmada Ramazan ayının dostluk, kardeşlik ve bereket ayı olduğunu söyledi. Akdağ, "Bir hekim olarak düşündüğümde Ramazan ayı insanı hem ruhen, hem de beden kendini dinlendirmesi olarak görüyorum. Bir siyasetçi olarak da, insanların birbirleri ile saygısının artığı ay olarak görüyorum. Oruç sadece insanların kendilerini aç bırakmaları değildir. Bütün herkese gönlünü açmak demektir. Biz bunu yaparsak her şeyi başarabiliriz ve toplumca kardeşliğimiz pekiştiririz. İnşallah çatık kaşlı siyasetçilerimiz, en azında Ramazan ayında kaşlarını çatmaktan vazgeçerler." dedi.

 SELİMİYE GÖLGESİNDE İLK İFTAR

Onbir ayın sultanı Ramazan'ın ilk iftarını Selimiye gölgesinde açmak isteyenler, Selimiye Camisi'nin bahçesini doldurdu.

Edirne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca Selimiye Meydanı'nda kurulan iftar çadırında ve Selimiye Camisi'nin bahçesindeki çimlerin üzerinde ezanın okunmasını bekledi.

Tatilini Konya'da geçiren gurbetçi Edip Şahin, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yaşadığı ülke Fransa'ya gitmek üzere geldiği Edirne'de, iftarını Selimiye Camisi'nin bahçesinde yapacağı için mutlu olduğunu söyledi.

Edirne Belediyesinden emekli Mehmet Ali Topuz da geçirdiği bir hastalık sonrası iyileştiğinde mutlaka Selimiye Camisi'nin bahçesinde orucunu açacağı sözünü verdiği için ailesiyle ezanın okunmasını beklediğini belirtti.

EDİRNE VALİSİ SÖZER İFTAR ÇADIRINDA ORUCUNU AÇTI

Edirne Valisi Gökhan Sözer de Selimiye Meydanı'nda kurulan iftar çadırını ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet etti.

Vali Sözer, Ramazan boyunca 600 kişiye iftarda yemek verileceğini dile getirerek, iftar çadırının giderinin gönüllüler tarafından karşılandığını kaydetti.

Ezan okunması ve Selimiye Meydanı'ndaki topun atılmasının ardından hem iftar çadırındaki hem de Selimiye Camisi bahçesindeki vatandaşlar oruçlarını açtı.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2010, 08:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER