banner39

'Türkiye, Ortadoğu'nun kalesi olacak'

Türk işadamlarına göre, Türkiye kısa sürede inşaat ve hizmet yatırımlarıyla Ortadoğu'nun kalesi olacak.

Genel 04.03.2011, 21:20 04.03.2011, 21:20
'Türkiye, Ortadoğu'nun kalesi olacak'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Mısır ve Libya'da yaşanan olaylar bütün İslam coğrafyasını etkileyecek ve Türkiye kısa sürede inşaat ve hizmet yatırımlarıyla Ortadoğu'nun kalesi olacak.

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Mısır ve Ürdün'de tekstil ağırlıklı yatırımlarının olduğunu ve bunların az da olsa yaşanan olaylardan etkilendiğini belirtti.

Mısır'da bulunan tekstil fabrikasında çalışmaların çok fazla aksamadığını ifade eden Şahin, ''Bizim hem Mısır'da hem de Ürdün'de yatırımlarımız var. Ama Ürdün'de büyük bir olay olmadı. Ürdün Kralı hızlı bir atak yaptı. Umarım oraya da bu olaylar sıçramaz. Mısır'da olayların en alevli zamanında bile bizim çalışanlarımız fabrikamıza bir gün gelemedi.

Bunun dışında yüzde 80 oranında çalıştık. Gümrükler ve bankalar kapalı olduğu için sadece ihracatımız biraz yavaşladı. Mısır sanki olayları daha ucuz atlatacak. Fazla kan dökülmedi, Mübarek bıraktı. Yapılacak seçim takvimlendi. Ordu ülkeyi seçime götürecek'' dedi.

Yaşanan olayların dünya piyasalarını etkileyeceğini ancak İslam coğrafyasının bunlardan daha fazla etkileneceğini söyleyen Şahin, şöyle devam etti:

''Bu olaylar daha ziyade İslam coğrafyasını vuracak bir dalga gibi görünüyor. Kimisini hızlı vuracak, kimisini yavaş vuracak ama bütün İslam coğrafyası bunlardan etkilenecek. Libya olayları maalesef iyi görülmüyor. Belki Cezayir ve Fas bunları daha hafif atlatabilir. Ama olay Arabistan'a kadar gidebilir.

Giderse bu durum çok daha vahim sonuçlar doğuracak. Olayların süresi uzarsa Türkiye'yi de, dünyayı da ciddi oranda etkileyecek. Çünkü Türkiye'de bu bölgelere ciddi miktarlarda ihracatımız var. Bu ihracatımız sekteye uğrayacak.''

Şahin, olayların olumsuz etkilerinin petrol fiyatlarına da yansıyacağını belirterek, ''Yaşanan olaylar ile ilgili olumsuz yönleri sıralamaya devam edersek, petrol fiyatlarını etkileyecek ve fiyatların artmaya devam etmesini tetikleyecektir. Bu faktörlerin tamamı bizim cari açığımızı büyütecek ve olumsuz etkileyecektir'' dedi.

-TÜRKİYE'YE OLUMLU ETKİLERİ-

Şahin, olayların Türkiye'ye olumlu etkileri de olacağını belirterek, şunları kaydetti:

''Büyük ihtimal turizm gelirlerinde payın bir kısmı bize kayacak. Orada pastadan küçükte olsa bir pay alacağız. Bir olumlu etkisinin de o bölgelerdeki zenginlerin ve yatırımcıların bizim bölgemize kayacağını ve burada yatırım yapacağını düşünüyorum. Türkiye, inşaat ve diğer hizmet yatırımlarıyla orta doğunun yatırım kalesi olacaktır.''

Olumlu etkilerin aynı zamanda Türkiye'de tekstil sektöründe daha parlak bir dönem açacağına inandığını ifade eden Şahin, şu bilgileri aktardı:

''Bütün gelişmelerle birlikte Türkiye tekstil sektöründe fiyat tutturur hale geldi. Pamuk fiyatlarında gözle görülen bir istikrarsızlık vardı. En artan kurlarla bunu biraz dengeye getireceğiz. Amerika ve diğer ülkelerde tekstil işi yapan işletmeler korkarak bize gelebilir. Tekstil ithalatımız da çok arttı. Yeni bir tedbir paketi var. Yurt dışından alınan hazır giyim ve kumaşlara da bir takım gümrükler düşünülüyor. Bu da iç piyasada üretimi teşvik edecek. Onun için, topyekun tekstil için daha iyi bir gelecek görebiliriz.''

-''ASB'DE MUAZZAM BİR YATIRIM ATAĞI VAR''-

Şahin, Şahinler Holding'e bağlı Avrupa Serbest Bölge'de (ASB) son dönemde büyük bir yatırım atağı olduğunu da belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bölgemizde muazzam bir yatırım atağı görüyoruz. ASB'de, geçtiğimiz kısa dönem içinde yaklaşık 150 bin metrekare yatırım ve üretim amaçlı arsa sattık. Bölgemize, beş tane daha büyük yatırımcı girmiş durumda. 2011 yılının 8 aylık hedefini daha iki ayda yakaladık.

Serbest bölgemize, çok hızlı bir biçimde daha da büyük ve yeni firmalar katılacak. Foxconn'un ASB'de olması çok daha büyük yatırımları da arkasında getirecek. Buranın teknoloji lojistik merkezi olması yolunda bizim için çok güzel bir ön yatırımdı. Buna dayalı olarak bölgemizden lojistik konusuna da büyük bir arsa alındı ve inşaatı yapılıyor.

Foxconn'un üretime başladığı fabrikada teknolojinin tohumları atıldı. Umarım önümüzdeki yıllarda binlerce belki on binlerce teknoloji odaklı genç insanın çalışacağı, teknolojinin yazılım yönünde çok önemli bir merkez olacak. Bu aynı zamanda Türkiye'nin bir sanayi dönüşüm projesi olduğunu da söyleyebiliriz.''
 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?