Türkiye 'Şanghay'da 'diyalog ortağı'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev arasında ''diyalog ortaklığı'' mutabakat belgesi imzalandı

Genel 26.04.2013, 13:56 26.04.2013, 16:38
Türkiye 'Şanghay'da 'diyalog ortağı'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ile ŞİÖ arasında, Türkiye'nin "diyalog ortağı" olarak örgütle gerçekleştireceği işbirliğine ilişkin mutabakat belgesi imzalandı.

Kazakistan'a resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almatı'da katıldığı İstanbul Süreci Bakanlar Konferansı'nın ardından, ŞİÖ Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev ile bir araya geldi. Davutoğlu ile Mezentsev, "diyalog ortağı" olarak Türkiye'nin ŞİÖ ile gerçekleştireceği işbirliğine ilişkin unsurları içeren mutabakat belgesini imzaladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) arasında işbirliğine ilişkin imzalanan mutabakat belgesinin, hem bir "ortak kader" beyanı hem de Türkiye ile örgütün "el ele ve omuz omuza yürüyeceği uzun bir yolun başlangıcı" olduğunu söyledi.

Türkiye ile ŞİÖ arasında "diyalog ortaklığı" tesis edilmesi, 6-7 Haziran 2012'de Pekin'de gerçekleştirilen ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi'nde ortak karara bağlanmıştı.

''BU AİLEYE KABUL ETTİĞİNİZ İÇİN MÜTEŞEKKİRİZ''

Davutoğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, geçen Haziran ayında gerçekleştirilen ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi'nde Türkiye'nin "diyalog ortaklığı" hususunda varılan mutabakatı hatırlatarak, bugünkü imza töreniyle tarihi bir ana tanıklık ettiklerini belirtti.

Davutoğlu, "Tüm üye ülkelere ve örgütün genel sekreterliğine, son zirvede varılan mutabakatla, Türkiye'nin, yüzlerce değil binlerce yıldır beraber olan ülkelerden oluşan bir ailenin üyesi haline geleceği bu yeni dönemi mümkün kıldıkları için teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Bu ülkelerin aynı coğrafyada yaşayıp aynı kaderi paylaştıklarını ifade eden Davutoğlu, "Şimdi biz de Türkiye olarak kaderimizin Şanghay İşbirliği Örgütü ülkeleriyle aynı olduğunu beyan ediyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu, söz konusu ortaklığın, ekonomi ve ulaşım başta olmak üzere Türkiye'nin örgütle bağlarını güçlendireceğini, öte yandan bütün ülkeleri tehdit eden tehlikelere karşı birlikte mücadele etme imkanı sunacağını kaydetti.

ŞİÖ üyesi ülkelerin bulunduğu kıtanın pek çok medeniyeti içinde barındıran köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Onlar farklı kültürlerden, bölgelerden ve etnik kökenlerden geliyorlar, ancak aynı kaderi ve geleceği paylaşıyorlar. Bizi de bu ailenin bir üyesi olarak kabul ettiğiniz için müteşekkiriz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, örgütün Bişkek'te yapacağı bir sonraki zirveye ve diğer bakanlar seviyesindeki toplantılarına katılma isteğini dile getiren Davutoğlu, "Bu sadece bir başlangıç. Belki bir prosedürün tamamlanışı ancak birlikte el ele ve omuz omuza yürüyeceğimiz uzun bir yolun başlangıcı. Bizim ŞİÖ'ye bakışımız budur ve bundan böyle de bu doğrultuda hareket edeceğiz" şeklinde konuştu.

''ŞANGHAY RUHUNU GÜÇLENDİRECEK''

ŞİÖ Genel Sekreteri Mezentsev de bugünkü imza töreniyle resmi bir prosedürün tamamlandığını belirterek, Türkiye'nin katılımın "Şanghay ruhunu" güçlendireceğini söyledi.

Türkiye'nin örgüte ekonomiden güvenliğe, eğitimden sağlığa pek çok farklı alanda katkısı olacağını vurgulayan Mezentsev, "Bu yalnızca Türkiye Cumhuriyeti için değil, Şanghay İşbirliği Örgütü için çok önemli bir gün" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?