banner15

Türkiye-Suriye sınırına tampon bölge

Bir yandan artan terör olaylarına karşı yeni strateji üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştıran Hükümet, öbür taraftan da Suriye'deki hareketliliğe karşı eylem planı hazırlıyor

Türkiye-Suriye sınırına tampon bölge

Okan Haksever / Dünya Bülteni - Ankara

Hükümet, Suriye'den Türk sınırına toplu göçü önlemek için sınırın Suriye tarafına tampon merkezler kurmak için hazırlıklara başladı. Amaç, 1992'deki Peşmerge göçünde yaşanan manzaraların tekrarını önlemek ve Suriye'deki 500 bin Kürt'ün Türkiye'ye girişini durdurmak.

Bir yandan artan terör olaylarına karşı yeni terör stratejisi üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştıran Hükümet, öbür taraftan da Suriye'deki hareketliliğe karşı eylem planı hazırlıyor.

EN KÖTÜ SENARYOYA KARŞI PLAN

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bir süredir askeri ve siyasi bürokratların da yer aldığı güvenlik toplantılarında Suriye'deki iç karışıklığın önü alınamaz bir noktaya gelmesi durumunda devreye sokulacak senaryolar üzerinde çalışılıyor. Bunların başında da Suriye'den Türk topraklarına yönelik toplu göç yaşanması durumunda alınacak önlemler geliyor.

SURİYE'DEKİ 500 BİN KÜRT NE OLACAK ?

Alınan bilgilere göre Hükümet, Suriye'den Türk sınırına toplu göçü önlemek için sınırın Suriye tarafına tampon merkezler kurmak için hazırlıklara başladı. Amaç, 1992'deki permerge göçünde yaşanan manzaraların tekrarını önlemek ve Suriye'deki 500 bin Kürt'ün Türkiye'ye girişini durdurmak.

Bu haberleri Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise şu ana kadar doğrulamadı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 17:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35