banner39

Türkiye, üç boyutlu arama gemisi alacak

Türkiye, denizlerde gaz ve petrol araması yapabilmek için üç boyutlu sismik gemi alıyor. Geminin ihalesi yapıldı. Yakında sondaj gemisi de alınacak

Genel 12.03.2012, 11:25 12.03.2012, 11:25
Türkiye, üç boyutlu arama gemisi alacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Petrol Arama ve Üretim Konferansı için geldiği Antalya'da konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rumların İsrail ile birlikte Akdeniz'de yaptığı aramaları değerlendirdi. Yıldız, 'Piri Reis'ten üç boyutlu sismik yapmasını isterseniz yanlış yaparsınız. Şu anda 3 boyutlu sismik gemiyi sipariş ettik. İhalesi yapıldı, sipariş verildi. 2014'te teslim alacağız. TPAO'nun da böyle bir gemi alma talebi var. Petrol bulursak sondaj gemisi de alırız' dedi.
 
BU GAZ 9 CANI TAŞIMAZ

Yıldız, İsrail ve Rumlar tarafından Akdeniz'de çıkarılacak doğalgazın Türkiye üzerinde Avrupa'ya taşınması planına da karşı çıktı.  Yıldız, 'Şu anda yapılan bütün fizibiliteler Türkiye coğrafyasını gösteriyor. Mavi Marmara konusu bu hale gelmeseydi yürütülebilecek çok fazla ortak proje vardı. Ama bu doğalgaz 9 tane canımızın taşıyabilecek durumda değil. İsrail yaptıklarını geri almadan, özrünü ve şartları sağlamadan bu proje bu manada zarar gördü. İşin fizibilitesine bakınca bu kaçınılmaz bir şey.  Türkiye dışında başka bir yöntemle bu işin yapılması çok zor. Bu konuda bir teklif gelirse, siyasi zemini sağlamlaştırmadan konuşulamaz' diye konuştu.
 
TEMİNATLAR ARTACAK

YILDIZ, iptal edilen elektrik dağıtım özelleştirmelerinin yeniden ihaleye çıkacağını belirterek, 'Bu süreçte çıkardığımız birtakım dersler var. İhale ile devir arasındaki sürenin bu kadar uzun kalması çok doğru bulmuyorum. Hukuken de Rekabet Kurulu süreci gibi tamamlanması gereken kısımlar var. Teminatlar da daha yüksek tutulabilir' diye konuştu.
 
Kuzey Irak-Türkiye arasında boru hattı

YILDIZ, Kuzey Irak'la ilgili petrol ve doğalgaz konusunda yeni düşünceleri olduğunu da belirtirken, 'Venezüella ve Kolombiya'da yapacağımız anlaşmalara rağmen niye yanı başımızdakini düşünmeyiz. Merkezi hükümet ile olan nezakete dikkat ederek hem özel hem yarı özel şirketler bunu yapabilir. Kuzey Irak'ta bu konuya kayıtsız kalmayız' diye konuştu. Yıldız, Irak'ta iki ülke arasına doğalgaz boru hattı kurulmasının da gündeme gelebileceğini aktardı. Yıldız, Libya'da var olan işleri geliştirmek ve yeni sahalar almak istediklerini aktarırken,  ancak güvenlik nedeniyle biraz beklemek istediklerini söyledi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?