Türkiye üzerinden Kobani'ye silah takviyesi

Peşmerge Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye üzerinden IŞİD'le savaşmak için Kobani'ye geçen peşmergelere yine Türkiye üzerinden silah ve mühimmat takviyesi yapılıyor

Türkiye üzerinden Kobani'ye silah takviyesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Osman Rişeyi, Kobani'de konuşlanan askeri güçleri için yeni bir silah ve mühimmat grubunun gönderildiğini bildirdi.

Rişeyi, yaptığı açıklamada, "Türkiye ile Kürdistan bölgesi arasında, Peşmergelerin silah ve mühimmat ihtiyacı duyduğunda gönderilmesine ilişkin bir anlaşma yapılmıştır" dedi.

Silah ve mühimmat desteğinin Türkiye üzerinden gönderildiğini belirten Rişeyi, Kobani'deki Peşmergelerin ihtiyaç durumuna göre yardımların bundan sonra da süreceğini ifade etti.

TAKVİYE PEŞMERGE KONUSU

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Kobani'ye ikinci bir Peşmerge grubunun gönderilmesi konusunu henüz değerlendirmediklerini, bunun kararını verecek olanın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi olduğunu kaydetti.

Irak Savunma Bakanı Ubeydi'den, Peşmerge gücünün donatılması ve ihtiyaç duyulan silahların temin edilmesini talep ettiklerini aktaran Yaver, şunları söyledi:

"Sayın Ubeydi'ye ağır ve hafif silahlar ile patlayıcı ve askeri teçhizatın tarafımıza verilmesi gerektiğini ilettik. Irak bütçesinden savunma sistemine ayrılan paydan, Peşmerge maaşlarının verilmesini istedik. Ayrıca Irak Savunma Bakanlığı ile Peşmerge Bakanlığı arasında ortak operasyon birimi kurulmasını ele aldık."

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 11:25
banner53
YORUM EKLE

banner39