banner39

Türkiye ve ABD kobiler için anlaştı

Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla küçük ve orta ölçekteki işletmelere kapı açacak anlaşmalara imza atıldı

Genel 30.09.2011, 11:36 30.09.2011, 11:51
Türkiye ve ABD kobiler için anlaştı

Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla küçük ve orta ölçekteki işletmelere kapı açacak anlaşmalara dün Washington DC'de imza atıldı.

Anlaşmalar çerçevesinde, ilk aşamada Türkiye'den seçilecek 5 KOBİ, ABD'de ticari ilişki kurabilecekleri 5 şirket ile eşleştirilecek ve sonrasında bu şirket eşleştirmeleri yaygınlaştırılacak.

Türk ve ABD KOBİ'leri arasında işbirliği kurulması gerekli altyapı çalışması için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) ile ABD Küçük İşletmeler İdaresi (SBA), Azınlık İşletmeleri Geliştirme Ajansı (MBDA) ve Uluslararası Ticaret Birimi (ITA) arasında anlaşma sağlandı. Bu kapsamda, dün KOSGEB-SBA-ITA ve KOSGEB-MBDA-ITA mutabakat zabıtları 29. Ulusal Azınlık İşletmeleri Geliştirme Haftası Konferansı'nda imzalandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu başkanlığında KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB Başkan Yardımcısı Tuna Şahin ve KOBİ Uzmanı Pınar Işın'dan oluşan heyet söz konusu konferansta Türkiye'yi temsil etti.

Anlaşmalara, KOSGEB Başkanı Kaplan, MBDA Ulusal Direktörü David Hinson, SBA Başkan Yardımcısı Marie Johns ve ITA Müsteşar Yardımcısı Juan Verde imza attı.

Türkiye ile ABD arasında imzalanan anlaşmalarla şu hususlarda karara varıldı:

1- KOBİ'lerin geliştirilmesine yönelik kurumlar arasında politika oluşturma ve destek programları ile ilgili bilgi ve deneyim paylaşımına,

2- Ticaret portalları ve eşleştirme merkezleri vasıtasıyla, iki ülke KOBİ'lerine ticari bağlantılar kurulması yönünde destek olunmasına,

3- İki ülkede toplantılar, seminerler ve çalıştaylar düzenlenmesine,

4- Çalışmalar, eğitim ve bilgi paylaşımı temelli uzman değişimi gerçekleştirilmesine ve

5- İki ülke arasındaki ticari işbirliğinin arttırılaması için, KOBİ'ler arasında stratejik işbirliklerinin oluşturulmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilmesine.

Bu imza töreni sonrasında TurkishNY'e bilgi veren KOSGEB Başkanı Kaplan da, bu anlaşmalar kapsamında eşleştirme faaliyetleri yapacaklarını belirtti. İlk aşamada belki 5 şirket seçilerek, ABD tarafıyla eşleştirme yapılmasını planladıklarını kaydeden Kaplan, ABD ile özellikle otomotiv yan sanayi, tekstil hazır giyim, medikal aletler, makine imalat ve bilişim-yazılım sektörlerinde işbirliğini öngördüklerini de açıkladı.

Bakan Yardımcısı Kavranoğlu da, bu 5 şirket eşleştirmesiyle Türkiye'deki KOBİ'lere ABD ile iş yapma ve anlaşma yürürlükte hissiyatını pekiştirmek istediklerini bildirdi.

Kaynak: Turkishny

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?